Asi nejzajímavějším bodem bylo téma chovu matek. Vyprávěl o něm předseda Okresního výboru Českého svazu včelařů Oldřich Dvorský. „Je to velice zajímavé a poučné. I takové věci ovlivňuje ekonomika. Cena jedné včelí matky je tři sta padesát korun a včelař ji každý třetí rok musí vyměnit,“ okomentoval jednatel chodovoplánských včelařů Jindřich Janoch. Dodal, že dnes každý včelař by měl být i poloviční truhlář, aby ušetřil a mohl si různé dřevěné věci k úlům udělat sám.

Chodovoplánsá základní organizace má 35 členů včelařů a 19 včelařských adeptů. „Každému adeptovi je přidělen včelařský garant. Dbáme jednak na osvětu a také na výchovu mládeže,“ řekl Deníku Janoch. V současné době mají včelaři z Chodovoplánska 520 včelstev. „Dříve jsme měli i 75 členů a dohromady 1500 včelstev. Včel je dnes málo, v celé republice by mělo být výrazně větší zavčelení, ale i na nás se podepsala doba,“ dále uvedl místní dlouholetý včelař.

Současné oteplení včelám přeje. „Na několika stanovištích už je patrný první nesmělý prolet. Ideální jsou tak tři dny s teplotou kolem patnácti stupňů,“ řekl v sobotu po přednášce včelař Janoch a poukázal, že včelstva prověří duben, kdy bude jasné, jaké zima přinesla úhyny.

„Co se týká zdraví včelstev, tak nejen u nás v Chodové Plané, ale na celém Tachovsku nakažená nejsou a situace je dobrá. Stát na vyšetřování včelstev finančně přispívá a i výsledky laboratorního vyšetření byly na programu dnešní odborné přednášky.“