Tento jednašedesátiletý včelař je jednatelem Základní organizace Českého svazu včelařů v Chodové Plané, kde včelařil už jeho otec od roku 1946. Jeho motto, včelařům tak blízké, je výrok Alberta Einsteina z roku 1921: „Pokud by na Zemi zmizely včely, zůstaly by lidem jen 4 roky života.“

Je včelařství spíše srdeční záležitost nebo jde o obchod?

Jak pro koho. Pro drobné včelaře a pro ty, kdo to dělají jako koníček, je to zábava. Jsou ale samozřejmě včelaři, kteří se tím živí. My drobní včelaři hospodaříme s pěti, deseti, dvaceti včelstvy. Ten, kdo pracuje na komerčním základě, má sto dvacet včelstev a výše.

Jak je na tom vaše základní organizace, kolik máte chovatelů a včelstev?

Máme dvacet osm chovatelů a zhruba tři sta šedesát včelstev. Je to dost velký pokles oproti minulosti. Dříve nás bylo sedmdesát čtyři a měli jsme čtrnáct set včelstev. Zájem o včelaření je spíše u starších ročníků. Mladé to moc netáhne, tak se je snažíme se přitáhnout, čtrnáct jich navštěvuje takový náš kroužek.

Kde může být včelín?

Včelař může dát včely, kam chce. Musí mít ale k přesunu povolení veterinární správy a musí být registrovaný. Naše včelstva jsou v místech okolo Broumova, Zadního Chodova, Dolního Kramolína, Pístova, Michalových Hor, Hostíčkova a Chodové Plané.

Popište, jak vypadá rok včelaře.

Včelařský rok začíná v podletí. Včelař provede medobraní a pak se musí o včely postarat. Nakrmí je, prohlédne, zda jsou zdravé, zda mají matku, začne je léčit a zazimuje. Od října, listopadu je zimní klid. Ten trvá do prvního rozkvětu přibližně do dubna. Včela ke svému rozvoji totiž musí mít nejen medné zásoby, které ji včelař dodá, ale také potřebuje pyl. Po rozkvetu ovocných stromů jdou včelstva do rozvoje a včelař je připravuje na hlavní snůšku. V našem regionu je hlavní snůška z řepky, kdy se stáčí květný med. Pak nastává prodleva a čekáme na lesní med. Stáčíme druhové medy a po roce se situace opět opakuje.

Jaký druh včely chováte?

Ve střední Evropě je včela kraňská. Ta je nejlépe připravená na naše klimatické podmínky. Platí, že čím je kmen včely čistší, tím je to lepší. Jsou různé druhy včel, u nás se šlo tou cestou, že se vyšlechtila včela kraňská. Je úsporná, odolná proti nemocem a dobrá v rozvoji.

Co vás na včelařině trápí?

Nejvíce nemoci včel, ty decimují celá včelstva a je to vidět i na jejich počtu i ekonomice. Také finance. Tři úly stojí v současné době osm tisíc korun. Pro začínajícího včelaře je ekonomicky neúnosné začínat s jedním úlem. A když bude žádat o podporu, tak ta je na tři včelstva.

Je možné spočítat, kolik jste dostal za život žihadel?

Ne, nedalo (smích…)

Je pravda, že si včelař vypěstuje imunitu proti včelímu píchnutí?

Jak kdo. Každé píchnutí bolí a záleží na reakci organismu, jak to snáší. Já například jsem za mlada dostával často žihadla. Bolelo to jen trochu, potřelo se to octem a bolest přešla. Když jsem byl starší, musel jsem už mít ochranné pomůcky. Organismus člověka se mění a v různém věku působí píchnutí včely různě.