Nebezpečné ohnisko nákazy včel – moru včelího plodu objevili v těchto dnech veterináři na Tepelsku. Včelaři na Tachovsku mají obavy o svá včelstva. Při výskytu by museli totiž zlikvidovat včelíny, včely i veškeré náčiní, které přišlo s nakaženými včelami do styku. I přesto, že se vše spálí, může bakterie ve spórech vydržet i deset let.

„Samozřejmě, že mám obavy. Uvědomuji si, jak velké je riziko nákazy pro všechny. Tepelsko není od nás zase tak daleko,“ řekla nám včelařka Penka Štruncová z Halže. „Vše by se muselo spálit a to je velká katastrofa. Pokud by to postihlo mé úly ,tak bych s pomocí státu šla do toho znova. Včelaření by mi chybělo,“ dodala. Zamezit rozšiřování nemoci má ochranné pásmo. Z něj se po dobu jednoho roku nesmí vyvážet včelstva ani cokoli, co souvisí s jejich chovem. V průběhu letošního roku se také na Tachovsku vyskytl mor včelího plodu. Mezi Teplou a Planou se postupně zjistilo pět ohnisek této nebezpečné nákazy.

„Laboratorním vyšetřením vzorků ze všech stanovišť včelstev v okrese chceme zjistit skutečný stav a předejít dalšímu rozšíření nákazy“, řekl nám Jan Krabec, zdravotní referent OV ČSV Tachov. „Včelstva na stanovištích s morem byla podle nařízených veterinárních opatření spálena i s úly. To včelaři sice chápou jako nezbytnost, ale zejména starší z nich potom zvažují, zda ještě mají duševní sílu znovu obnovit svůj chov včel“, uvedl Krabec. Na místech, kde se mor objevil bylo vyhlášeno mimořádné opatření, které se zruší až po uplynutí dvanáctiměsíční lhůty.