Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve středu přijdou Tři králové

Tachovsko – Podle staré lidové tradice přijdou do řady českých domácností koledovat Kašpar, Melichar a Baltazar.

4.1.2010
SDÍLEJ:

Zleva Jiří Kasal, Petr Tycar, Jaroslav Pospíšil, Jindřich Pomyje.Foto: DENÍK/Eva Pomyjová

Jedná se vlastně o lidové označení pro mudrce, kteří podle evangelií navštívili Ježíše v Betlémě krátce po jeho narození a přinesli mu zlato, kadidlo a myrhu. V západní liturgické tradici je svátek Tří králů ztotožněn se slavností Zjevení Páně a církev jej na západě i východě slaví 6. ledna.

Podle legendy byli tři mudrci pohané, hvězdopravci zřejmě z Arábie. V evangeliích není ale řeč o králích, ani o jejich počtu. Počet tří je zřejmě odvozen od počtu darů, které od nich Ježíš obdržel. Dokonce i jména Kašpar, Melichar a Baltazar jim byla přiřknuta zřejmě až v lidových vyprávěních.

Svátek tří králů je dvanáctým dnem Vánoc a fakticky jím Vánoce vrcholí a končí. V českých domácnostech se tento den odstrojují vánoční stromky a výzdoba se v krabicích schovává pro příští vánoční zdobení domů.

Tři králové jsou dodnes uctíváni jako patroni poutníků a hříšníků. V katolických zemích se 6. ledna píše posvěcenou křídou na dveře domů a chlévů zkratka KMB nebo latinský ekvivalent CMB. Za každým písmenem má být křížek, nikoli znaménko plus, jak se mnozí domnívají. Tři křížky zde symbolizují nejsvětější trojici. Za třetí kříž za zkratkou se píše letopočet. Zkratka se vykládá jako iniciály tří králů. Původní text ale zní Christus mansionem benedicat, což znamená ať Kristus požehná tomuto příbytku po celý rok.

Tradiční tříkrálovou koledu využívá už několik let katolická charita k organizování Tříkrálové sbírky jejíž výtěžek každoročně putuje na dobročinné účely. „V Boru je sbírka zaštítěna oblastní charitou Bor. V pondělí jsme zapečetili pokladničky. Začali jsme se sbírkou v patnáct hodin. Děti s doprovodem dospělé osoby vyrazili po požehnání koledníků z kostela do ulic Boru, Holostřev, Lužné, Skviřína, Nové Hospody, Přimdy a mnoha dalších obcí v okolí. Šedesát procent výtěžku ze sbírky bude věnováno Domovu pro seniory a pět tisíc korun pošleme do Indie holčičce, kterou jsme si adoptovali na dálku,“ sdělila nám členka rady borské charity Anna Řezníčková.

V Plané začne Tříkrálová sbírka v sobotu. „Sbírka bude probíhat v Plané, Chodové Plané a dále v obcích, které zvládneme projít,“ řekl plánský farář Jaroslav Šašek.

Ve Stříbře zahájí Tříkrálovou sbírku 7. ledna vystoupením Mateřské školy Soběslavova na radnici. „Budeme společně s dětmi Základní školy Mánesova koledovat ve Stříbře a okolních vesnicích. V minulých letech jsme se přesvědčili o tom, že lidé na vesnicích jsou daleko vstřícnější, než lidé ve Stříbře,“ řekla Teresa Kupcová ze stříbrské charity.

Autor: Markéta Kaprhálová

4.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Snímky z utkání Lom - Konstantinovy Lázně.
9

Lídři nezaváhali, Chodský Újezd i Lom nadále vládnou

Návštěva prezidenta ČR Miloše Zemana v Horšovském Týně
85

OBRAZEM: Měli byste opravit Míčovnu, vzkázal prezident v Horšovském Týně

FOTOGALERIE: Dva autoři vystavují v muzeu

Černošín – V černošínském muzeu byla zahájena výstava fotografií Moniky Šavlové z Kladrub a Štefana Kučíka ze Stříbra.

SLEDUJTE ON-LINE: Prezident Miloš Zeman diskutuje s občany v Horšovském Týně

Plzeňský kraj - Sledujte s Deníkem návštěvu prezidenta v kraji. 

FOTO: Města si po čtvrtstoletí znovu potřásla pravicí

Stříbro – Spolupráce mezi městy Stříbro na české straně a Vohenstrauss na německé straně, trvá už několik desetiletí. Ta oficiální, na základě smlouvy o partnerství, pak 25 let. A právě tu chtěli zástupci obou měst stvrdit společným přátelským setkáním.

Nebude to jednoduché, míní kouč Vrba

Lucern (od zvláštního zpravodaje Deníku) – V české lize suverénně kralují a zdolávají jednu těžkou překážku za druhou. A uspět chtějí také v Evropské lize. Fotbalisty Viktorie Plzeň čeká dnes večer třetí zápas ve skupině G – na stadionu v Lucernu se postaví FC Lugano, poslednímu týmu ve skupině.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení