Jedná se o nultý ročník závodů psích spřežení, který se bude konat ve dnech 9.-10. dubna v bývalém vojenském prostoru ve Stříbře. Pořadatelé by na něj rádi pozvali závodníky i diváky z širokého okolí. Dvoudenní program bude náročný, ale zato opravdu pestrý. Na technicky těžkou 4,8 km dlouhou trať vedoucí zejména po lesních cestách v sobotu ráno postupně vyrazí psí spřežení rozdělená do různých kategorií (kolo, koloběžka, káry a běh se psem).

A protože láska k mushingu se v rodině většinou dědí, následovat budou závody, kdy se na tříkilometrové trati předvedou především potomci závodníků se svými mazlíky. Zvládnout psa natěšeného na závod bývá zpravidla těžké i pro zkušeného borce, takže u tohoto závodu je povolen doprovod a výpomoc dospělého.

Dále je připraven doprovodný program v podobě závodů jízdy na koloběžce nebo na kole, obojí bez psa. Koloběžkáři musí absolvovat 4,8 km dlouhý okruh, cyklisté pak dvojnásobek. Přestože tyto kategorie jsou brány spíše jako srandamač, vítězové si odnesou drobnou odměnu. Nudit se rozhodně nebudou ani nejmenší. I na ně pořadatelé mysleli a na pozdější odpoledne připravili zábavnou stezku s rozmanitými úkoly, po jejichž splnění si domů na památku odnesou upomínkové předměty.

Neděle bude patřit opět hlavnímu závodu psích spřežení. Diváci, kteří se nebudou moci zúčastnit sobotních akcí, tak budou mít další šanci přihlížet v našem regionu doposud ojedinělému sportovnímu zápolení, kdy sportuje nejen člověk, ale i jeho pes.

Organizátoři díky vlastním bohatým zkušenostem, jaké má ředitel závodu Rostislav Job, ale i další z pořadatelského týmu Lukáš Pubrdle, chtějí na Tachovsku představit sportovní odvětví, které ve světě začíná být stále divácky sledovanější a rok od roku se těší větší oblibě. Doufají, že se tato doposud ojedinělá akce zapíše do sportovních dějin Tachovska a každý, kdo se jí zúčastní, ať už jako divák nebo závodník, tak bude u zrodu něčeho nového, co má velkou šanci stát se novou stříbrskou tradicí.

„Velké díky patří Městu Stříbru, Lesům ČR a ostatním sponzorům, kteří se rozhodli nás podpořit. Bez nich bychom celou akci mohli jen těžko připravit. Nesmírně si vážíme jejich podpory,“ řekla Deníku jedna z organizátorek Lenka Žižková.

Pamětníci možná vzpomenou na minulé století, tehdejší mrazivý konec roku 1996, kdy se podobné závody, ale na sněhu a psi táhli sáně, konaly na Butově nedaleko Stříbra. Závodů se tehdy zúčastnil i otec ředitele závodu Milan Job.

Veškeré aktuální informace je možno sledovat na webu https://stribrskysprint.webnode.cz/