Na programu byla diskuze o pomoci tachovskému regionu pro obnov venkova, starostové obcí tak mohli vyjádřit své postoje k rozdělování financí i poukázat na nedostatky díky zákonům a novelám, případně si nechat poradit. „My třeba potřebujeme více investovat do bydlení, získali jsme sice bezplatně šestatřicet bytů, ale už je problém sehnat peníze, abychom mohli tyto byty opravit,“ nahodil téma starosta Kostelce František Trhlík.

Karel Fišpera ze Stráže zase poukazoval na zbytečné papírování. „Od nového roku nás čeká nová novela, která nám také jen finančně přitíží, budeme muset zadávat práce kvalifikované síle, naši spolupracovníci na to nebudou stačit,“ poukazuje na další úniky peněz Fišpera.

A senátoři odpovídali. „Vím, že není jednoduché každou obec ihned obnovit, každá musí pracovat s určitým obnosem. Váš region nás láká k činnosti a je jasné, že každá obec potřebuje prostředky, aby se mohla rozvíjet. Je potřeba investovat do budov, školství apod., záleží však na mnoha faktorech, kolik obce do svých rozpočtů dostanou,“ vysvětloval senátor Vítězslav Jonáš.

Obce však zřejmě velký příliv peněz nečeká. „Teď je skutečně ekonomická krize, a k tomu se musíme postavit čelem. Prostě, všude se musí šetřit, ubude nových silnic, bude menší sociální podpora, bohužel se asi dostane i méně do obcí,“ nastiňuje budoucnost Ivo Grüner, náměstek hejtmanky Plzeňského kraje.

Za Tachovsko se postavil Václav Votava. „Myslím, že v této situaci je potřeba pozměnit stav a zařadit tento region jako hospodářsky slabý a postarat se o vhodné investory, ale preferuji spíše lehčí průmysl, neboť Tachovsko je krásné a není potřeba jej zničit těžkým průmyslem, jen proto, že nás k tomu tlačí slabá ekonomika. Hlavně je nutno najít dobrý návrh, jak obcím co nejvíce pomoci,“ zvažuje Votava.