A tak přes den si návštěvníci prohlédli památky města, shlédli pohádky od místního spolku Divoch, který hrál na radnici a v Minoritských zahradách, ochutnali medovinu a perníčky od včelařů, (ty si mohli i sami nazdobit spolu se Štěpánkou Vrátníkovou) a postupně se pak všichni přesunuli na náměstí, kde se konaly 1. Stříbrské pivní slavnosti.

Den EHD a pivní slavnosti tak netradičně zakončily léto - jako projekt nazvaný Stříbrské babí léto. Na místě se nabízelo pivo z několika pivovarů. Kdo chtěl mohl ochutnat stříbrské, železnorudské, černické, koutské, i lomnické. „Máme úplně vyprodáno, už balíme,“ hlásil nám sládek Josef Krýsl z plzeňského Purkmistru. „Máte to tu pěkné, určitě zase rádi přijedeme,“ dodal plzeňský sládek.

Děti se shromažďovaly na nádvoří muzea, kde byl pro ně připraven bohatý program. Nejvíce je lákala malba na tělo. Pivo si dal i Zdeněk Škromach a zlatý mok Stříbrským pochválil. Doprovodný program pivních slavností slovem provázel moderátor Novy Vladimír Keblúšek. Ten také diváky zahrnul do soutěží. Na pódiu se představily kapely Wyjou, Revolever, pillow Fight a Semtex.

Nechyběly ani stříbrské dechovky ze ZUŠ Stříbro a z Německa. „Slavnosti jsou vynikající, nemají prostě chybu,“ smála se Jaroslava Průchová ze Stříbra. „Musím říct, že jednou za rok to bude málo, měly by být aspoň každý měsíc,“ navrhovala Průchová a ostatní jí to jednohlasně odsouhlasili. Majitel pivovaru David Ryba neskrýval spokojenost. „Vypadá to dobře, některé pivovary nakonec nedotazily, protože neměli pivo, ale i tak jsem spokojen. Chtěl bych poděkovat zástupcům města, sponzorům a Euregiu Egrensis za spolupráci a hlavně Věře Janečkové, která se postarala o organizaci,“ vzkazuje David Ryba.

Příští slavnosti majitel plánuje na jaro, neboť to je prý to správné období pro větší nabídku různých piv. Tento projekt je spolufinancován EU z Evropského fondu pro regionální rozvoj.

Další fotografie najdete na blogu autora zde>>>

Martina Sihelská