„Po šesté hodině ráno mě probudila manželka, že za kostelem je vidět záře. Když jsem vykoukl z okna, plameny už šlehaly asi do desetimetrové výšky. Okamžitě jsem volal hasiče,“ sdělil svědek Josef Klas.

Když hasiči dorazili na místo události, byl celý dům v plamenech. „Hasiči se mimo jiné soustředili na ochranu blízkého kostela. Měli jsme také nahlášeno, že v budově může být osoba. Jestli tam doopravdy je, nemohu potvrdit, ani vyvrátit. Osobně si myslím, že tam nikdo není. Musíme vynosit stavební konstrukce a vše prověřit. Hasiči zasahují v dýchací technice,“ řekl velící důstojník Robert Kučera.

Později se nám podařilo zjistit, že v budově nikdo nepřebýval.

Živel zničil celou střechu, která se propadla. Váhu nevydrželo ani patro, které se následně také propadlo. „Povolali jsme na místo i hasičskou plošinu z Tachova, aby hasila požár z výšky,“ doplnil Kučera.

Problémy měli hasiči s mrznoucí vodou, která zamrzala v hadicích i uvnitř objektu. Hrozilo tedy nebezpečí uklouznutí.

Proč hořelo se zatím neví

Co je přesnou příčinou požáru hasiči zatím vyšetřují. „Počítáme se třemi verzemi. Mohla to být nedbalost, úmysl, nebo technická závada. Zatím ale přesně nevíme,“ uvedl Kučera.

Místní obyvatelé ale mají jasno. Podle nich to byl úmysl. „Za několik let se zde vystřídali čtyři majitelé. Dům chtěl nynější majitel prodat za jedenáct miliónů. Nikdo to od něj nechtěl koupit, ani Vietnamci k ubytování. Myslím si, že to zapálil proto, že to měl dobře pojištěné a chtěl získat peníze z pojistky,“ míní Josef Klas.

Svědci také spatřili u objektu neznámý vůz. „Bylo to těsně po tom, co vyšlehly plameny. Pak odjelo rychle pryč. Policisté ale říkali, že tam žádné stopy nebyly,“ řekl Klas.

Předběžnou škodu hasiči odhadli na pět milionů korun.

Ukrajinský majitel se na místo nedostavil. Poslal svoji manželku, která se nechtěla vyjádřit.