Iniciátorka návratu tradice Tereza Vydarená neponechala nic náhodě, připravila pro maškary soupis písní a trasu, kudy se bude průvod ubírat. S úderem 15 h se tak rozezněly nástroje muzikantů a maškary obestoupily starostu obce Karla Petráně a žádaly od něj klíč od obce a s ním i dočasnou vládu nad obcí. Vidouce rozvášněné masky starosta klíč rychle předal a pak jen přihlížel, kterak se masopustní průvod vydal na cestu po domácnostech. „Nyní je to na nich, věřím, že si to všichni užijí,“ usmíval se.

Aleš Santner tráví u počítače denně několik hodin.
Aleš Santner ze Studánky zdigitalizoval rodinu, tenisové kluby i Tachov

Na návštěvu maškar se svojšínští těšili, v každém domě, kam zavítaly, čekalo na maškary bohaté občerstvení. Hospodyně a hospodáře za ně odměnily vinšovací písničkou, kdy popřály hodně štěstí, a též aby se rostlinkám a zvířectvu v domácnostech dařilo. A tak se celým Svojšínem neslo: „Za ten len, za ty konopičky, aby vám, vyrostly a nebyly maličký“ Na podporu růstu jmenovaných rostlin musel hostitel společně s maskami 3x do výše vyskočit a tím si dostatečný růst zajistit. A nechyběl ani taneček s medvědem, který s přibývajícím množstvím navštívených domů tančil čím dál divočeji.

Na svojšínské masopustní řádění se přijel podívat také starší manželský pár z Plzně: „Máme tady vnučku, tak jsme to chtěli vidět a moc se nám tu líbí. Ty písničky jsou moc pěkné a je vidět, že si zde dali s přípravou celé akce dost práce,“ řekli Deníku s úsměvem. Přitakávala jim mladá rodina. Ta shodou okolností dorazila na akci také z Plzně. Dostali domů totiž pozvánku z kroužku, kam chodí dcera.

Zdroj: Deník/Monika Šavlová

Svoji vládu v obci vzaly maškary opravdu pevně do svých rukou, řidiči aut projíždějícími obcí si museli cestu vykoupit. Což většina přijala s úsměvem a drobnou minci do masopustního koše vhodila. Smích a veselí pokračovalo do noci, kdy se konala masopustní veselice Na Rychtě.