Zahajovací den proudily do zámku davy dětí z mateřinek i základní školy . Při vstupu do zámku vyslechly vystoupení žáků umělecké školy.

V hodovní síni to pak na všechny dýchlo jarem. Formou aktivních dílen si tu mohli malí i velcí návštěvníci vyzkoušet barvení i zdobení velikonočních vajíček, pletení pomlázky, tvorbu jarních dekorací či drhání ozdob, obdivovat velikonočně prostřenou tabuli. Součástí bylo i smažení tradičního cukroví – božích milostí či zdobení perníkových vajíček cukrovou polevou.

„A právě na toto téma jsme vyhlásili soutěž pro veřejnost. Naši žáci napekli velké množství perníkových vajíček a každý si ho může zkusit ozdobit a přihlásit do soutěže. Vyhodnocení a vyhlášení vítěze se uskuteční v sobotu odpoledne při koncertě v zámecké kapli,“ uvedla ředitelka Střední školy Bor Zdeňka Valečková.

Program je rozvržen do celého týdne, bude končit až v úterý 20. března. Základní program tvoří aktivní dílny, které pokračují dnes, v pátek i v sobotu. S hudebním programem do nich vstupují žáci tachovské i borské umělecké školy. V pátek se navíc koná setkání se seniory a členy Svazu tělesně postižených.

V programu machrovinek nechybí ani besedy a přednášky o velikonočních zvycích, obyčejích a tradicích, ale také samostatné koncerty. První se koná v sobotu od 16 hodin v zámecké kapli. Závěrečný, který za letošními Velikonočními machrovinkami v Boru udělá tečku, se v zámku uskuteční v úterý 20. března od 17 hodin.