Přípravy představení jsou v plném proudu, v těchto dnech společně divadelníci z Bärnau a tachovští Komedyjanti přemýšlejí, kdo které role obsadí. Jasno není o té hlavní. „My se budeme na představení podílet čtrnácti dospělými a šesti dětskými herci," upřesnil Deníku Miroslav Jarý, představitel tachovských divadelníků.
Komedyjanti obsadí například postavy Jeronýma Pražského, Štěpána z Pálče, či císaře Zikmunda. Také jednu z hlavních postav, studenta z Tachova, vytvoří člen souboru Komedyjantů. „Zatím stále není obsazena role Jana Husa," potvrdil Jarý.
Pro ústřední postavu hry Jan Hus – Slova jako plameny, bude muset tým v čele s autorem Andreasem Arnethem vybrat dva, možná tři herce. „V představení totiž vystupují tři Janové Husové," uvedl Arneth. „Má to svoje dramaturgické důvody. Část hry představuje Jana Husa v mladším věku, další část už před kostnickým koncilem a třetí Hus je vlastně jeho alter ego, druhé já, které se mistrovi zjevuje," vysvětlil autor.
Divadelníci chtějí hrou Jan Hus – Slova jako plameny připomenout šestisté výročí Husovy cesty ke kostnickému koncilu. Toto výročí je právě letos a Jan Hus projížděl v listopadu 1414 městy Tachov a Bärnau. „Výročí této cesty chceme připomenout právě společnou divadelní hrou. Jan Hus je velmi významná historická osobnost, která si takovou pozornost jistě zaslouží," vyjádřil se předseda kulturního a festivalového spolku z Bärnau Alfred Wolf. „A je to už osmá divadelní spolupráce mezi ochotníky z Bärnau a Tachova," připomněl letité přátelství obou divadelních skupin.
Projekt, spolufinancovaný Dispozičním fondem Evropské unie, uvidí diváci v Tachově dvakrát v červenci.

V bavorském Bärnau se představení Slova jako plameny uskuteční čtyřikrát v červnu. „Tam budeme vystupovat v období tamních historických slavností," doplnil Jarý.

Režie představení se chopila mnichovská režisérka Yvonne Brosch, která s divadelníky spolupracuje už deset let.
Hru o Janu Husovi napsal již zmíněný Andreas Arneth. Ten také celkovou koncepci nastínil. „Bylo velmi těžké najít titul hry, který by výstižný a zároveň by vyjádřil téma hry. Z padesáti různých variant jsme nakonec vybrali Slova jako plameny," uvedl autor. „Vyjadřuje to symboliku slov, která Jan Hus hlásal a myšlenek, které šířil, s osudem, který ho potkal."
Nastudovat divadelní představení o Husovi vzešlo z podzimního workshopu. „Na začátku jsme si kladli otázku, co o Husovi víme. Pro české účastníky workshopu nebyl problém o něm hovořit, Němci o něm ale neví skoro nic, jen že byl kazatel," uvedl Arneth.
Rozdílný pohled české a německé strany na tuto historickou postavu se projeví i v pojetí textu hry. Ten je v základu připraven, text je dvojjazyčný, herci budou hrát ve svém mateřském jazyce. „Ovšem text je sestaven tak, aby mu čeští i němečtí diváci porozuměli bez ohledu na to, jakým jazykem herec právě hovoří," vysvětlil autor.
Působivá by také měla být scéna, jejíž část bude představovat kostnický koncil, další část pak Prahu z období, kdy Hus kázal v Betlémské kapli. Chybět nebudou různé technické, zejména pak zvukové a vizuální efekty.
Kromě Mistra Jana a skutečných historických postav bude osu příběhu tvořit mladý milenecký pár – student z Tachova, který v Praze potká dívku z Bärnau, která si v hlavním městě hledá obživu. „Je to typický divadelní pár, který bude příběhem provázet a na konci vysloví nadějnou myšlenku do budoucnosti," doplnil autor s tím, že mladý pár symbolizuje ideály Jana Husa.
Jak Deníku uvedl Miroslav Jarý z tachovských Komedyjantů, studenta by měl hrát člen tachovského souboru, dívku z Bärnau zase členka tamní divadelní skupiny.