V Plané začnou oslavy po půl druhé odpoledne. „V souvislosti se situací ohledně světové pandemie nemoci Covid-19 jsme letošní výročí osvobození nuceni oslavit tak, aby nebylo ohroženo zdraví zúčastněných a tomu jsme přizpůsobili i program,“ uvedla vedoucí odboru kultury Petra Tomášková.

Náměstím projede v uvedený čas kolona vojenských historických vozidel, ve 14 hodin zazní česká a americká hymna. „Představitelé města položí květiny k americkému pomníku na náměstí i na místním hřbitově. V souladu s vládními nařízeními nemůžeme pořádat společnou slavnost, ale budeme rádi, když si 5. května obyvatelé Plané vzpomenou těch, kteří Planou osvobodili,“ dodala.

Letos se měla oslav osvobození opět zúčastnit Kathleen Lemmons Hoffman, dcera bývalého vojenského policisty Charlese Roberta Lemmonse, který v roce 1945 několik týdnů v Plané sloužil. Kvůli opatřením však paní Lemmons přijet nemůže.

Z výstavy "Sovětské a americké plakáty z let 1941 až 1945" Repro Jan Teplík
Konec války: Sovětské a americké dobové plakáty uvidíte v Plané

V podobném duchu jako v Plané se oslavy osvobození uskuteční ve Stříbře. „Oslav se měli zúčastnit rodinní příslušníci vojáka, který se podílel na osvobozování Stříbra, ale kvůli opatřením v souvislosti s celosvětovou pandemií z toho sešlo,“ potvrdil Deníku starosta Stříbra Martin Záhoř. Věnce a květiny k památníku americké armády ve Stříbře položí ve 13.30 hodin. „Pietní akt bude v komornějším duchu než obvykle. Kromě představitelů města se zúčastní zástupci armády a senátor Miroslav Nenutil, veřejnost však musíme vyloučit,“ dodal s tím, že pokud budou chtít občané a kolemjdoucí také vzdát hold osvoboditelům, je třeba dodržovat předepsané bezpečné odstupy a mít roušky.

V Tachově se výročí osvobození připomíná vždy 2. května. Vedení města už koncem března všechny pietní akce zrušilo. Věnce a květiny nicméně představitelé města i obyvatelé k památníku americké armády o víkendu položili a připojit mohli i tichou vzpomínku. Oficiální akce ale uspořádána nebyla.