VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vepřové hody byly úspěšné

Lom u Tachova - Zhruba pět kilometrů severozápadně od okresního města, na silnici do Brodu nad Tichou, leží malebná vesnička se čtyřmi sty dvaceti obyvateli, Lom u Tachova.

27.11.2014
SDÍLEJ:

Z vepřových hodů v Lomu u TachovaFoto: Oldřich Voráček

Tak jako všude žijí tu lidé se svými každodenními radostmi, starostmi i problémy, které život přináší. Pracovních příležitostí je tu málo, „prasečák", živící kdysi téměř polovinu obce, už je pouze ve vzpomínkách pamětníků. Stejně jako tisíce krůt, putujících odtud z proslulého Adexu. Většina práceschopného obyvatelstva tak dojíždí za prací do různých koutů okresu, hlavně na Novou Hospodu, do Boru, Tachova, či Plané. Přesto by žádný z místních obyvatel tu svou obec nevyměnil, a to za nic na světě.

Na místě je otázka, proč tomu tak je. Ale protože nejen prací živ jest člověk, nutno poznamenat, že toto rčení, tady v Lomu, znají víc než dobře. Bez nadsázky konstatuji, že jsou tady skvělí lidé. Hlavně ve vedení obce. A ti se snaží, seč jim síly stačí, aby svým lidem zpestřili život. V desítkách akcí do roka, pro dospělé, mládež i děti a vždy v takovém rozsahu a poutavosti, že by jim mnohé obce, mohly závidět.

Sobota, dvaadvacátého listopadu letošního roku. Devatenáct hodin večer, sál kulturního domu je připraven ke slavnostní akci. Tak jako každoročně a už po dobu dvanácti let, se tu opět sejdou přátelé z různých částí tachovského okresu, na tradičním setkání Vepřové hody 2014.

„Je to už můj takový každoroční úděl," směje se starosta obce Lom u Tachova, osmapadesátiletý Aurel Ardeleanu. „V Brodě koupím u soukromníka dvě prasata, naložím je na přívěs za svůj osobák a hurá s nimi do Tisové. Tady je vyhlášený řezník, pan Kouba, jehož práce nemá chybu. Čuníkům zařídí důstojný odchod na onen svět, navaří polévku, nacpe jitrnice a jelita, upeče bůček a připraví tlačenku. Čisté maso si odvezeme k nám. Doma usmažíme řízky, ukuchtíme guláš a to vše pak rozdáváme svým miláčkům na vepřových hodech," špitne na závěr a už zase mizí někde mezi davy, aby organizoval další průběh večera.

Ano, vepřové hody jsou jednou z mimořádných ukázek zájmu obecních funkcionářů, o své občany. Svého starostu zde mají doopravdy rádi. Jak by také ne, vždyť už tady starostuje třetí funkční období a málokdo si dovede představit na jeho místě někoho jiného. O tom se v průběhu večera mluvilo na mnoha místech a doopravdy často. Veliký, až nevídaný zájem o účast na hodech, kam se hned tak každý nedostane, je tou nejlepší vizitkou, že to tady v Lomu vzali za správný konec.

„Část vstupenek se prodá místním usedlíkům, druhá jde mimo obec," doplňuje slova starosty místostarosta František Pražák. „Ale protože náš kulturák není nafukovací, a jeho kapacita je i s restaurací zhruba sto pět a šedesát míst, která můžeme obsadit, máme každoročně mnohem větší poptávku, než jsme schopni uspokojit. Většina našich občanů si už zamlouvá místa na příští rok těsně po skončení letošní „žranice", aby měli tutovku, že se sem příští rok vejdou," shrnul na závěr své zkušenosti a postřehy místostarosta.

„Musím ještě doplnit," hlásí se o slovo účetní místního úřadu Jana Bošková, „že vše by bylo na nic bez obětavé a vskutku nezáviděníhodné starostlivosti kolektivu kuchařek v naší kuchyni. Pod vedením rázné paní Marešové se plní tácky dobrotami a děvčata s nimi běhají po sále jako o život. Od večera, do rána. To by hned tak někdo nedělal. Patří jim srdečný a mimořádný dík," doplnila na závěr paní účetní.

Jak bylo vidět v průběhu „galavečera," tvrzení odpovídalo pravdě. Také starostu nebylo moc vidět. Prý není divu. Je až příliš agilní, ani na chvíli se nezastaví. Stále někde běhá, organizuje, vymýšlí a zařizuje. Je to zkrátka rodilý sudí. I jeho syn se potatil. Je arbitrem Synot ligy a uznávaným mezinárodním rozhodčím. Obec má ještě jednoho významného rodáka. Místostarostův syn, Tomáš Pražák, je čtyřnásobným mistrem Evropy a trojnásobným držitelem titulu mistra České republiky v truck trialu. Oba sportovci si také změřili své síly na vepřových hodech.

Obec žije fotbalem. Jejich borci hrají třetí třídu a jsou stále na špici tabulky. Agilní je zde i spolek maminek. Dětské dny, Mikuláš, ukončení školního roku a další a další akce, o nichž by bylo možné hovořit celé hodiny. V ničem pozadu nezůstávají spolky myslivců, rybářů ani šestadvacet dobrovolných hasičů.

Ale vraťme se zpět do víru vepřové zábavy. K jídlu a tanci vyhrával plánský Triangl a zahrál téměř všechno. Pro různé skupiny tanečníků i přísedících zpěváků, od tvrdé moderny, až po něžnou českou dechovku.

V jedenáct hodin večer byla zahájena tombola. V ní se skvělo na šestačtyřicet hodnotných cen, od LED televizoru a automatické pračky až po předměty vhodné pro domácnost. Však také sponzoři dali o sobě vědět. Pouze jeden výherce, si výhru nepřevzal. Pan J. Lalík z Nahého Újezdce dal svoji výhru, pěkně macatou srnu, do veřejné dražby. Starosta pak vedl aukční řízení a vydražil ji za dva a půl tisíce korun. A jak s těmito penězi výherce naložil? Celý výtěžek věnoval místní mateřské školce k přilepšení jejího provozu. Kde nakonec skončila srna, není vůbec důležité. Ale gesto dobré vůle a lidského citu zastínilo v tuto chvíli naprosto vše. Samozřejmě, že sklidil bouřlivý potlesk, jako jedině správné ocenění tohoto mimořádného skutku.

A pak už Triangl vyhrával až do čtvrt na čtyři ráno. A to měl nasmlouvané vystoupení do hodiny po půlnoci. A když poslední hosté opouštěli sál za ranního kuropění, přišel za starostou pan Šlechta z Chodského Újezda a povídá: „Dnešní večer, tak jako pokaždé, neměl chybu. Moc se mi tady líbilo. Tady máš starosto tisícovku a přiděl ji dětičkám ve vaší mateřince. Ať se jim nezdá jenom o té srnce." Je snad k tomu zapotřebí ještě něco dodávat?

Oldřich Voráček

Autor: Redakce

27.11.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Meteorologové varují: Řidiči a chodci, pozor na náledí!

Stezka do Plané už svítí
14

Stezka do Plané už svítí

FOTO: Lidový soubor MLS vystoupil v černošínském kostele

Černošín - V páteční podvečer 15. prosince se v černošínském kostele konal Vánoční koncert, ve kterém vystupovaly děti z černošínské základní školy pod vedením Nadi Pézlové a Jiřiny Ilyas, pak Píšťalky Dany Steinerové a o závěr hudebního večera se postaral plzeňský malý lidový soubor MLS pod vedením Miroslava Šimandla.

Chceme letos vydělat a zisk věnovat na dobrou věc

Tachov – Ke konci kalendářního roku v Tachově už několik let neodmyslitelně patří fotbal v sálové kopané O zašmodrchanou tkaničku.

Bitka cizinců v Mlýnci. Jeden bodl druhého do břicha

Mlýnec - Záchranná služba zasahovala v noci na neděli v Mlýnci.

Dvě medaile z republikových pohárů

Tachov – Nejdůležitější závod sezony, zimní poháry mladších žáků, mají za sebou deseti a jedenáctiletí plavci Plaveckého klubu Tachov.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT