Obce nejprve musejí projít krajským kolem a jeho vítěz postoupí do kola republikového. Hodnotících kritérií je několik, například se posuzuje společenský život, aktivita obyvatel, vybavenost, péče o veřejné prostranství a zeleň a další.

„Rozhodně se máme čím pochlubit," řekl starosta Lomu u Tachova Aurel Ardeleanu a začal vyjmenovávat: „Na návsi jsme rekonstruovali parkoviště včetně dvou set metrů přístupových chodníků. Je tam prostor pro šestatřicet aut. Máme opravenou mateřskou školu, která má nová okna, topení, fasádu, je zateplená, pořídili jsme nové vybavení. Postavili jsme nové kabiny u fotbalového hřiště, vyměnili okna a topení v kulturním domě. Právě opravujeme tři sta metrů chodníků. Na návsi máme novou pergolu pro setkávání občanů, včetně pódia pro kapelu. Už jsme tam pořádali slavnost u příležitosti stavění máje, chystáme pouť." V obci pracuje několik spolků a zájmových sdružení. „Jsou to například hasiči, kteří před několika dny vyhráli okresní soutěž. Dál je to myslivecké sdružení, rybářský spolek. Ten se stará o šest obecních rybníků, které má v nájmu. Akce pro děti připravuje Spolek maminek," zakončil starosta Ardeleanu.

Také Zadní Chodov se má čím chlubit. Starosta Jiří Šmejkal poukázal například na obnovené zeleně a výsadbu stromů. „Připravujeme bývalý vojenský areál pro investiční výstavbu. Podařilo se nám sehnat investora. Pro obec to bude znamenat především nové pracovní příležitosti," řekl starosta.

„Kromě toho jsme zrekonstruovali bytový dům se třemi obecními byty. Podařilo se nám v obci obnovit některé tradice, například pálení čarodějnic a stavění májky, lampionový průvod, pouť, pořádáme dětský den či setkávání maminek a seniorů," dodal starosta Šmejkal.

Dalšími obcemi Tachovska, které se utkají o titul Vesnice roku 2012 jsou Broumov, Konstantinovy Lázně a Kostelec.