Na malou vesničku Úšava, část obce Staré Sedliště, narazíte při cestě mezi Tachovem a Borem. Má bohatou historii, která sahá až do roku 1353, a lidé zde žijící jsou na ni právem hrdí. I to bylo důvodem, proč založili spolek Přátelé Úšavy a chtějí ve vesničce ještě více zlepšit kulturní a společenský život. A především chystají již druhý ročník Slavnosti traktorů, která měla v loňském roce premiéru a přehlídka netradičních vozidel se tehdy setkala se spoustou pozitivních ohlasů.

„Naše akce jsou převážně směřovány k dětem, ale na své si přijdou i dospělí,“ říká František Fatura, jeden ze zakladatelů spolku. Ten již nyní čítá 28 členů, a k radosti zakladatelů jsou ze všech věkových kategorií. „Na některé akce jsme skutečně pyšní. Ať už to byl Halloween, Videostop, velikonoční tvořeníčko, nadšení dětí nám bylo důkazem, že tyhle věci dávají smysl, děti si je užívají a my máme radost, že tomu tak je,“ pokračuje další z party Petr Lyalikoff.

Zdroj: Deník/Monika Šavlová

Srdcovkou místních se však stala Slavnost traktorů, kterou se vloni parta nadšenců rozhodla uspořádat poprvé. A akce měla takový ohlas, že je už delší dobu v případě letošní ročník. I přesto, že prostoru v obci není mnoho, sjelo se vloni sedmatřicet traktorů a to nejen místních, ale dorazili majitelé svých leckdy historických pokladů z okolí. „Tehdy přišlo kolem čtyř stovek diváků, což bylo prostě něco neskutečného,“ vzpomíná František Futura, který patří k hnacím motorům spolku Přátelé Úšavy. „Zatím nechci více prozrazovat, je ještě chvíle času, slavnost se koná 13. července. Jisté je, že bohatší bude doprovodný program a na návštěvníky čeká také velké překvapení,“ usmívá se tajuplně Fatura. Ten zároveň dodal, že celá akce se bude konat na větším prostoru než tomu bylo vloni.