Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Větrníků u Stříbra bude méně

STŘÍBRO - Představitelé města vítají krok ČEZu jako vstřícný vůči obyvatelům.

16.10.2008
SDÍLEJ:

Vizualizace rozestavení větrných elektráren u Stříbra, pohled ze silnice mezi Sytnem a StříbremFoto: ČEZ Obnovitelné zdroje

O referendu, ve kterém by se obyvatelé Stříbrska vyjádřili k projektu větrných elektráren severozápadně od města rozhodovalo ve čtvrtek večer zastupitelstvo ve Stříbře.

Společnost ČEZ Obnovitelné zdroje, která by chtěla v okolí Těchlovic, Otročína a Stříbra větrné elektrárny vybudovat, přišla s alternativním řešením projektu. „Nová podoba vychází vstříc zejména zájmům obyvatel obcí Těchlovice a Otročín. Předchozí návrh projektu počítal s výstavbou až 13 strojů na katastrech obcí Těchlovice, Otročín a Jezerce. Vzhledem ke společenské diskusi a při respektování odpovědnosti za dopady na životní prostředí se společnost ČEZ Obnovitelné zdroje rozhodla upravit plánovaný počet strojů,“ uvedl manažer komunikace ČEZ Martin Schreier s tím, že větrníků by nyní mělo být sedm až deset.

Snížením počtu větrných elektráren situovaných původně v blízkosti města Stříbra a v jižní části katastru obcí Těchlovice a Otročín chce ČEZ Obnovitelné zdroje podle Schreiera maximálně vyjít vstříc požadavkům dotčených obcí, např. ohledně hluku a dopadů na krajinný ráz. „Společnost současně počítá s dodržením vzdálenosti elektráren zhruba 1500 metrů od obydlených stavení,“ dodal manažer komunikace. Jednotkový výkon elektráren má činit 2 MW, výška stožáru bude 100 metrů a průměr rotoru 90 až 100 metrů.

„Projekt větrného parku v okolí Stříbra má podle prvních zjištění v porovnání s podmínkami v rámci celé ČR výborné parametry. Výhodou je dostatečné větrné proudění a velmi dobré možnosti připojení do sítě,“ uvedl generální ředitel ČEZ Obnovitelné zdroje Josef Sedlák. Zároveň zde nedochází ke kolizi s požadavky armády a jde o bezletovou zónu.

Následovat by nyní mělo zpracování EIA, Studie posouzení vlivu stavby na životní prostředí, která zohlední všechny aspekty budoucí stavby, jako např. hlasitost provozu či vliv na živou přírodu. Posledním krokem je získání stavebního povolení, které je vázáno právě na schválení EIA. Tento proces může trvat měsíce.

„Obce, na jejichž katastru budou stroje stát, získají pravidelný příspěvek do rozpočtu ve výši 210 000 korun ročně za jednu elektrárnu po dobu 20 let,“ dodal Sedlák.

Celkově připravuje ČEZ Obnovitelné zdroje v současnosti zhruba 80 větrných elektráren, které mají souhlas měst a obcí, zajištěnou rezervaci vyvedení výkonu a z velké části vyřešené pozemky.

„Krok ČEZu je vstřícný a občané Stříbra se o něm budou moci přesvědčit při dalších prezentacích společnosti,“ vyjádřil se k navrhovanému snížení větrných elektráren místostarosta Stříbra Pavel Tóth.

Autor: Jiří Kohout

16.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Lukáš a Ladislav Hudlerovi na mistrovství světa v Irsku a spolu s dalšími členy týmu EH Security System na základně v Tachově. Foto: Deník/Jiří Kohout a Archiv L. Hudlera
12

FOTO: Hudlerové přivezli z Irska úctyhodnou sbírku medailí

Žáci 1. třídy Základní školy Mánesova Stříbro, s třídní učitelkou Hanou Kalistovou a asistentkou pedagoga Pavlou VavřičkovouMohamed Omar Badawy, David Bacher, Milena Bojdová, Marie Eliška Čečková, Alex Eremiáš, Hana Heřmanová, Natálie Jonášová, Nelly Kais

NAŠI PRVŇÁČCI: dnes představujeme prvňáčky ze ZŠ Mánesova ve Stříbře

Hokejisté Tachova nastoupí doma

Tachov – Po úvodním utkání krajské ligy mužů v ledním hokeji, nastoupí Tachov v dalším kole poprvé v nové sezoně na domácím ledě.

Přípravná třída pomůže lépe zvládnout první třídu

Stříbro – Od začátku září mají v Základní škole Mánesova Stříbro, kromě první třídy, ještě jednu první třídu, a to přípravnou. Jako jediné základní škole na Tachovsku se jí zde díky zájmu rodičů podařilo zřídit.

SLEDUJTE ON-LINE: Prezident Miloš Zeman dorazil do Plzně v dobré náladě

Plzeňský kraj - Sledujte s Deníkem návštěvu prezidenta v kraji. 

ZMĚNA: Výlov Regentu začne v pátek, termín ale může ovlivnit teplé počasí

Chodová Planá - Rybářství rozhodlo o změně, výlov Regentu začne nejspíše až v pátek, pokačovat se bude v sobotu. I tento termín není podle rybářů definitivní.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení