A bude to určitě sousto pro všechny příznivce železniční historie. „Zatěžkávací zkouška je v sobotu od osmi hodin ráno do přibližně 13 hodin a veřejnosti je přístupná,“ informoval Deník mluvčí Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Marek Illiaš.

Zkouška je veřejnosti přístupná a provede ji docent Petr Bouška ze specializovaného Kloknerova ústavu v Praze. A k ruce mu budou tři bohatýři pocházející ještě z tehdejšího Sovětského svazu. „Jako břemena budou použity tři lokomotivy Sergej. Každá váží okolo 116 tun a na každou konstrukci najedou současně. Jsou to muzejní exponáty z Lužné, Kladna a Olomouce,“ uvedl dále Illiaš.

Poprvé by na most měly těžké lokomotivy vjet právě po osmé hodině, zkoušky se budou opakovat. Zájemci o sledování zkoušky mohou své automobily zaparkovat například v okolí pňovanského nádraží.

První pravidelný vlakový spoj pak po rekonstruovaném mostu projede v úterý 30. dubna a bude to vlak s odjezdem v 17:02 hodin z Pňovan.

Rekonstrukce železničního mostu na Bezdružické lokálce
FOTOGALERIE: Dodavatel mostu v Pňovanech postavil i díl pro raketovou rampu

Dlouholetým strojvedoucím vlaků na bezdružické trati je Jiří Bízek. Na most už se po několikaměsíční výluce těší. „Zcela určitě se na most těšíme všichni, kteří na trati jezdíme. Nebudu sice první, kdo se po trati s pravidelným vlakem projede, ale to nevadí,“ řekl Deníku.

Ale na most se netěší pouze jako strojvedoucí. „Těším se na něj také jako cyklista. Jsem zvědavý, jak se pojede na kole po nové lávce,“ uvedl Bízek s tím, že po starém mostě se sice na kolech jezdit nesmělo, ale že to stejně lidé dělali. „Jednou jsem na mostě viděl dokonce motorkáře,“ dodal s úsměvem.

Nová lávka, která kopíruje oblouky mostní konstrukce, ale ještě otevřena nebude. „Lávka by měla být zprovozněna až 31. května. Dokončovací práce kolem mostu, na mostě i na lávce budou probíhat do konce června,“ sdělil Deníku mluvčí SŽDC.

Pňovanský viadukt byl postaven v roce 1901. Původní ocelová konstrukce už dosloužila, a tak byla loni zahájena její výměna. Tu stavaři provedli ojedinělým způsobem, kdy novou konstrukci nasunuli na starou a celou přetočili. Starou konstrukci pak odmontovali a rozřezali.

Fotografování Hracholuského viaduktu.
FOTO: Most byl v obležení fotografů, dokumentovali jeho podobu před rekonstrukcí