VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VIDEO: Bezbariérový byt je plný bariér

Milíře – Edward Lotko se na svém invalidním vozíku bez pomoci jiné osoby nedostane do domu, ve kterém bydlí. Dům nechala postavit obec Milíře a v přízemí jsou čtyři bezbariérové byty pro nájemníky se zdravotním omezením. Ne všichni jsou ale s bydlením spokojeni.

13.10.2009
SDÍLEJ:

Vozíčkář denně překonává bariéry u bezbariérového bytu.Foto: DENÍK/Antonín Hříbal

„Čekal jsem na bezbariérový byt pět let. Byt mi obecní úřad pronajal v novém bytovém domě, ale je tady spousta věcí, které jsou naprosto nevyhovující. Zdravotnická vana je o šest centimetrů vyšší, než stanovuje vyhláška. Já se do té vany bez pomoci prostě nedostal. Navíc madlo, které má sloužit jako opora při vstupu do vany, nevydrželo a je natolik uvolněné ze stěny, že už nemám důvěru je používat,“ řekl nám Lotko, jehož přítel Petr Bruha vyrobil rám na vanu, díky kterému je nyní Edward Lotko schopen samostatně vykonávat pravidelnou hygienu. „Eda je samostatný člověk, který chce i přes svůj handicap zvládnout většinu věcí sám bez pomoci,“ dodal Bruha.

„Neměl jsem v kuchyni pečicí troubu, tu jsem si musel koupit sám. Bez pomoci se dokonce nedostanu ani do domu, na vozíku totiž nepřetlačím samozavírací zařízení, které je na vchodových dveřích nainstalováno. Vysoký práh ve vchodových dveřích přejíždím na vozíku pomocí dřevěné laťky, kterou s sebou vozím kdykoliv jedu ven. Je pro mě velice namáhavé překonávat tyto bariéry při každém venčení mého psa,“ řekl Deníku Edward Lotko.

Na nevyhovující podmínky v bytě upozorňoval Lotko již při výstavbě bytu. „Když to tady firma dělala, ptal jsem se jich, proč sem nedají jen sprchový kout jako do ostatních bytů, ale nikdo mě neposlouchal,“ dodává Lotko.

Obec by podle svých představitelů problémy ráda řešila. Kdyby o nich věděla. „Pan Lotko nám na obecní úřad od té doby, co se do bytu nastěhoval, nepodal jedinou ústní ani písemnou stížnost na zjištěné závady. Všem nájemníkům byla v červenci v domě vyvěšena výzva k nahlášení zjištěných závad. Na domovní schůzi v září, kde byl pan Lotko také přítomen, jsem osobně apeloval na nájemníky, aby obecnímu úřadu nahlásili, jestli zjistili další závady. Ani potom se nám pan Lotko neozval,“ řekl starosta Milířů Jan Terela.

„Všechny závady obec reklamovala stavební firmě. Pan Lotko nedal obecnímu úřadu žádný podnět, na základě kterého by se jeho záležitost řešila, nemůžeme řešit problém o kterém nevíme,“ doplnil místostarosta Milířů Miroslav Pojar.

Autor: Markéta Kaprhálová

13.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby se samozřejmě nevyhnuly ani vesnicím. Již od začátku se voliči k urnám dostavili také v obcích Horní Kozolupy a Slavice.

I v komunistické baště vyhrálo Babišovo ANO

Roman Hubník.

Hubník: Škoda první půle

V uličkách Tachova vyhrál Tomáš Jaša

Tachov – Více než 150 běžců v několika věkových kategoriích přilákal tradiční říjnový Večerní běh Tachovem.

Ve Stříbře šla volit i maminka před porodem, v komisi byla žena s trikolorou

Stříbro - Volební okrsek číslo šest ve Stříbře je v budově Základní školy v Gagarinově ulici.

Výlov Regentu začal

Stovky milovníků rybích pochoutek se zúčastnily prvního oficiálního dne výlovu rybníku Regent, který je největším rybníkem na území Tachovska.

Čeští a bavorští policisté se radili o migraci, pronásledování i drog

Tachov – Ke společné diskusní poradě zasedli v Tachově na zámku policisté z tachovského okresu a příhraničních regionů Bavorska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení