VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VIDEO: Dobrovolníci se vrátili z Moravy

Chodová Planá - /SLEDUJTE S NÁMI/ Unavení a vyčerpaní, ale spokojení. Takoví byli při návratu dobrovolníci zChodové Plané. Vyrazili na pomoc lidem, jejichž obydlí zasáhla veliká voda, a nyní jsou zpět.

27.6.2009 1
SDÍLEJ:

Dobrovolníci odjeli pomáhat na MoravuFoto: DENÍK/Antonín Hříbal

Šest členů Sboru dobrovolných hasičů v Chodové Plané odjelo v sobotu ráno do Nového Jičína s jediným cílem. Pomoc postiženým lidem, kteří při povodních mnohdy přišli o veškerý majetek. „Počítáme s tím, že budeme hlavně vyklízet objekty. Máme na to nástroje i techniku,“ uvádí velitel Václav Zimák. „Myslím, že pomocí bude i kalové čerpadlo, které dokáže odsát nejen vodu, ale i bláto,“ vysvětluje a dodává velitel, že hlavně půjde o manuální práci.

Dobrovolníci museli jednat rychle. „Prvním impulsem bylo vysílání v České televizi. Pak jsme se shodli na tom, že je potřeba těm lidem pomoc,“ říká Lukáš Mejta. Sbalili jsme si spacáky, karimatky, osobní prádlo a pár věcí, ale jediné naše oblečení do středy bude to hasičské,“ podotýká Mejta.

„Hlavní motivací je pro nás pomoc lidem, kteří v momentě přišli téměř o všechno,“ shodují se dobrovolníci.

Skupina by se měla vrátit ve středu a redakce Tachovského deníku přinese reportáž o pomoci místních dobrovolných hasičů.

Dobrovolníci jednali s krizovým štábem

Kunín/ Pět set padesát kilometrů dlouhou cestu zvládli hasiči za několik hodin. Když dorazili do Nového Jičína, krizový štáb jim sdělil, že budou pomáhat v obci Kunín, nedaleko od Nového Jičína. „V sobotu v podvečer jsme ihned po příjezdu začali čistit místní fotbalové hřiště. Vynášíme skříně ze šaten a čistíme vysokotlakem stěny od naplaveného bahna. Začíná opět hustě pršet,“ napsal nám Zimák.

Připraveni jsou i plánští dobrovolníci. „Jsem ve spojení s paní, která to organizuje. Naše jednotka je připravena vyjet,“ řekl velitel Josef Švarcbek. Plánští mají s povodněmi zkušenosti. V minulosti u nich zasahovali třikrát.

Josef Holek

Stále prší

Podle posledních informací od velitele dobrovolníků stále prší. "To nám ztěžuje práci. Hlavně jsme všichni promočení. Uvidíme, jak bude zítra," řekl v telefonickém rozhovoru Václav Zimák. V neděli by hasiči měli pomáhat v Novém Jičíně.

Je půl desáté večer a nepřestává pršet. V kabinách fotbalového hřiště byly při povodních téměř dva metry vody. Hasiči pokračují v čištění prostor a v odsávání vody. "Ten déšť je velký nepřítel. Příjde mi, že se do míst, která odsáváme, voda zpět vrací. Po cestě a náročném dni jsme unavení," uvedl Zimák s tím, že pomalu končí s prací, odejdou na místo ubytování a ráno se ozvou. Podle slov tamních obyvatel se obcí přehnala místy až sedmimetrová povodňová vlna.

Pršelo celou noc

V neděli ráno začali dobrovolníci z Chodové Plané pomáhat v Novém Jičíně. "Vyklízíme rodinné domky a omýváme stěny od bláta. Místní se ale obávají, že se opět zvedne voda, protože celou noc pršelo," uvedl Václav Zimák. Všichni očekávají příchod vojáků, kteří by měli být další pomocí.

Odsávají bláto ze sklepů

Nový Jičín/ Šestice mužů ze Sboru dobrovolných hasičů Chodová Planá zasahovala v pondělí v Novém Jičíně. „Ostříkáváme vodou stěny vytopených domů a odsáváme bláto ze sklepů,“ řekl Václav Zimák. Vobci Kunín, kde zasahovali v sobotu, stavějí místní lidé protipovodňová opatření, protože se bojí příchodu další vlny. „Bydlíme v hotelu Kalač. Je o nás velice dobře postaráno, hlavně večer se můžeme vysprchovat,“ dodal Zimák. Dobrovolníci z Chodové Plané jsou zapojeni do úklidových akcí v Novém Jičíně, kde pomáhá také Armáda České republiky.

Většinu pondělního dne čistila šetice mužů rodinné domky a studny. Také prořezávali stromy a zborcené ocelové konstrukce. "Jsme dosti vyčerpaní, ale pomoc lidem nás žene dál. Je zde výborná spolupráce s hasiči z Nového Jičína," uvádějí svorně chodovoplánští dobrovolníci. "Vyčerpali jsme vodu ze zatopené studny, vyčistili a jeli na další akci. Asi kilometr za námi běžel majitel té studny, aby nám mohl poděkovat," doplnil Václav Zimák s dovětkem, že se uvidí až ráno, kde budou pomáhat v úterý.

Čistili studny, domy i silnici

Chodová Planá, Nový Jičín/ Chodovoplánští dobrovolní hasiči zasahovali v úterý dopoledne nedaleko Nového Jičína, v Budlovicích. „Čistili jsme dvě studny a dva domy od nánosů bahna,“ řekl velitel Václav Zimák. Pak se přesunuli na okraj Nového Jičína,kde čistící lištou, na podvozku vozu, čistili místní dopravní tepnu. „Odpoledne vyrazíme asi ještě do Kunína, ale co tam budeme dělat, to se teprve dozvíme,“ informoval nás Zimák. (jh)

Přijeli unavení, ale spokojení

Povodeň po sobě zanechala spoušť v okolí Nového Jičína. Tam pomáhala šestice mužů z Chodové Plané zmírňovat následky velké vody. „Čistili jsme studny, domy, bazény a silnice od nánosů bahna. Prořezávali stromy a zborcené konstrukce ,“ řekl ve středu večer krátce po příjezdu Václav Zimák. „Jsme vyčerpaní, unavení, ale vracíme se s pocitem dobře vykonané práce. Pomohli jsme lidem, kteří byli zasaženi povodní,“ dodávají dobrovolníci společně. Hasiči se také setkali s tamními rodáky, kteří sloužili na vojně v Chodové Plané a také jim pomáhali odstraňovat následky povodní. Na Moravě pomáhali: Michal Šuk, Lukáš Mejta, Vlastimil Heteš, Václav Zimák, Pavel Fáměra a Roman Janoušek.

V rámci seriálu Lidé svatého Floriána připravuje redakce souhrnný materiál o chodovoplánském sboru dobrovolných hasičů, který bude uveřejněn v tištěném vydání Tachovského deníku dne 9. července.

Podívejte se, jak to vypadalo v Novém Jičíně při povodních

Autor: Antonín Hříbal

Místo události:
27.6.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kostel sv. Prokopa v Lestkově.
5

FOTO: Kostel sv. Prokopa v Lestkově ožil adventním koncertem

Společná fotografie.

Slováci ze Stříbrska oslavili Mikuláše a konec roku

Naši prvňáci ze ZŠ Bezdružice

Tachovsko - Ve středu 13. prosince najdete v Tachovském deníku prvňáky ze ZŠ Bezdružice. Nezapomeňte si koupit noviny.

Jakub Davidík zaběhl další rekord. Neztratil by se ani mezi muži

Stříbro – Na to, že nadějný stříbrský atlet Jakub Davidík láme jeden žákovský běžecký rekord za druhým, si už atletická veřejnost i příznivci tohoto sportu zvykli.

Ve středu se budou zpívat koledy

Tachovsko – Středeční večer přiláká na mnohá veřejná prostranství na Tachovsku desítky lidí, aby si společně zazpívaly nejznámější české koledy a vánoční písně.

Podruhé narozen pod koly tramvaje a padlý symbol Vánoc: nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 11. prosince 2017.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT