Budova bývalé fary v Černošíně se změní v Městské muzeum. A nejen to. Prostory by měly být využívány k volnočasovým aktivitám místních dětí a rodičů, město chce také přitáhnout více turistů.

Budova byla několik let využívána různými uživateli a téměř bez údržby. „Už deset dní vyklízím všechen ten nepořádek, co zde zůstal,“ říká Petra Marková, která je správcem areálu. Objekt je přes dvě stě let starý, a tak bude vyžadovat řadu stavebních prací. „Snažíme se zesumírovat všechno potřebné, aby práce na sebe navazovaly a baráčku se neublížilo,“ dodává Marková.

„Na posledním zastupitelstvu jsme hovořili o faře a schválili rekonstrukci budovy. Pracuje se na studii využitelnosti tohoto objektu,“ vysvětlil starosta města Černošína Miroslav Plincelner.

Bývalou faru město koupilo od Plzeňského biskupství za 1,5 milionu korun. „Hledali jsme prostory a uvažovali o jejím získání. Před rokem a půl začalo jednání s biskupstvím, a to nám faru prodalo,“ uvádí starosta. Část objektu bude sloužit jako městské muzeum, které pojme i expozice o hradech Volfštejn a Třebel. „Na tom se musí stavět. Jde nám o zviditelnění celého regionu,“ pokračuje starosta. Novodobá historie Černošína se začíná psát až po válce. Přesto množství exponátů je uloženo v muzeích ve Stříbře, Tachově i v soukromých sbírkách. Právě ty chce získat město do vznikajícího muzea.
Fara návštěvníkům nabídne i jiné využití volného času. „Nebylo by rozumné mít budovu jen pro muzum. Bez větších stavebních úprav lze prostory využít k různým aktivitám dětí i rodičů,“ objasňuje funkci celého areálu fary se zahradou, kde má být ZOO kroužek, kroužek ručních prací, možnost práce na internetu, dětský kroužek a celá řada dalších.

Turisté, kteří dorazí do Černošína, se už nebudou muset poohlížet po ubytování jinde. „Půda fary se přímo nabízí k vybudování turistické ubytovny, která v naší lokalitě chybí,“ doplňuje Plincelner s tím, že návštěvníci města tak budou moci zůstat v místě delší dobu a bude pro ně připraven celodenní program. V záznamech zastupitelstva figurovalo vybudování muzea už v roce 2003. „Je to běh na dlouhou trať, ale věřím, že prvního návštěvníka v novém Městském muzeu uvítáme už příští rok,“ dodal strůjce myšlenky muzea, starosta Plincelner.