Sulislavští mají za sebou již 224. masopust. „První písemná zmínka o masopustu v obci se datuje k roku 1785. Tehdy zde vznikl selský stav, se kterým pravděpodobně vnikl i tento masopustní zvyk. Ten byl původně svátkem pohanů, ale církev si jej dokázala upravit dle svého,“ nastínil historii kronikář obce Rudolf Hruška, který v květnu oslaví devadesátiny.

Průvod obcházel všechna stavení, a všude dostaly maškary něco pro zahřátí, nějaké dobroty, ale i peníze. „Kdo může, korunkou přispěje, kdo nemůže, tak nalije kořaličkou či koláčkem pohostí,“ mnul si ruce výběrčí daní Václav Gebert.

Děti byly spokojené, domácí koblihy a kremrole jim chutnaly. „Chtěla jsem jít za kočku, tak jsem si od maminky půjčila malovátka a nakreslila si kočičí obličej. Teď mamka říká, že jsem hezčí než ona,“ pochlubila se Eliška Kovaczová. Kamarádka ze Sytna se hned přidala. „Já původně měla jít za čarodějnici, ale maminka vloni tu masku nějak šikovně schovala a letos jsme ji nenašli.Tak jsem si vzala kožich po dědečkovi a hůl a dělám tu ovčáka,“ smála se jedenáctiletá Štěpánka Vrátníková.

Po boku s nimi rázoval malý policista Václav Brabec. „Něco jsme koupili, ale oděv jsem si vyrobil. Až budu dospělý, chtěl bych se opravdu stát policistou,“ hodlá v budoucnu rozšířit sbor Vašek Brabec. Masopustní rej ukončila večerní tancovačka. Budoucnost masopustu je však ve hvězdách, místní kronikář si není jist, zda tato tradice přežije. „Je tu hodně mládeže, ale do průvodu se nezapojili. Je vidět, že nemají zájem, či to nechápou. Těžko říci, zda převezmou pověstnou štafetu,“ strachuje se kronikář. Masopustní rej měl letos pouze 56 masek, jak se všichni shodli, chyběla posila sportovců, neboť fotbalisté hráli. Tuto zradu jim prý Sulislavští oplatí.

Další fotografie najdete na blogu autorky zde>>>