Ve filmu uvidíte i posklizňovou linku. Nástup sovětských kombajnů C-4. Pytlování obilí a jeho čištění. V druhé části videa jsou nafilmovány i tehdy nové kombajny z NDR v roce 1984.

„Někdy v polovině sedmdesátých let minulého století jsme v jedné dílně Technického rozvoje měli BSP (brigáda socialistické práce) a v ní jsme měli kroužek amatérských filmařů,“ uvádí autor videa František Soukup s tím, ž tehdy natáčeli zajímavé a pěkné filmy. „Jednou jsem něco v podniku hledal na půdě a v bedně na odpadky jsem viděl velkou cívku s trochu odmotaným šestnáctimilimetrovým filmem. V duchu jsem si řekl, že samotná cívka by se nám mohla hodit a začal jsem z ní odmotávat film.“

Žně na Tachovsku

Zdroj: Youtube

Po chvíli se ale filmař zarazil. „Viděl jsem na filmu vlajku, na které bylo napsáno STS Tachov. Ihned jsem namotal odtočený film zpátky. Doma jsem film vyčistil a potrhané kousky vyspravil,“ dále popisuje objev filmu.

V roce 1985 pak film nechal překopírovat na formát Super 8 mm. „Před několika roky jsem nechal šestnáctimilimetrový film znovu překopírovat, ale na digitální formát, na který jste se právě podívali. Ještě jsem přemýšlel o tom natočit žně po dalších třiceti letech. Ale to už nechám na mladších filmařích,“ dodává amatérský filmař z Tachova.

Autory snímku Žně na Tachovsku jsou František Soukup a Hynek Altman, o zvuk se postaral Milan Kraft, komentář čte Rudolf Tomšů.

Ilustrační snímek.
U Starého Sedla se srazily dva větroně