Malou solární elektrárnu si na střeše svého domu nechal postavit Josef Jadlovský z Tachova. Ta v současné době běží ve zkušebním provozu.
„Inspiraci mi k tomu poskytl článek v Tachovském deníku, který se touto problematikou zabýval,“ uvedl šedesátiletý majitel osmnácti solárních panelů.
Investice si z rodinného rozpočtu vyžádala 400 tisíc korun. „Ministerstvo životního prostředí ale k těmto ekologickým účelům vypsala dotace, které by nám měly polovinu vynaložené částky vrátit,“ dodal Jadlovský s tím, že takto by se mu investice vzhledem k ušetření za odběr běžné energie měla vrátit do čtyř let. „Letos jsme s žádostí ale neuspěli, zkusíme to tedy v příštím roce,“ podotkl Josef Jadlovský.
Přebytek energie, kterou provoz domu nespotřebuje, putuje do sítě společnosti ČEZ. Té odběr energie z obnovitelných zdrojů vyplývá ze zákona.
„Se společností na to máme smlouvu na patnáct let,“ řekl.
Ulice, ve které rodina Jadlovských žije, upřednostňuje ekologické vytápění. „Mrzí nás ale, že ulice pod námi takto k ochraně životního prostředí nepřistupuje, ačkoli na tyto účely její obyvatelé dostávají dotace. Oni ale pálí plasty a u nás je to dost cítit,“ vyjádřila se paní Majka, manželka Josefa Jadlovského.
„Jednou z hlavních priorit, kvůli kterým jsme si nechali sluneční elektrárnu postavit, je i právě ochrana životního prostředí,“ dodala.