Samé jedničky nosí na vysvědčení žák rozvadovské základní školy Hoang Anh Tho. V pondělí večer za to obdržel při oslavách vietnamského svátku dětí, které se konaly v restauraci na tržnici ve Svaté Kateřině, diplom a dárkový balíček. „Učím se rád, ve škole mě to baví. Nejraději mám vlastivědu,“ řekl nám perfektní češtinou Hoang s tím, že česky mu všichni říkají Tonda.

Mnoho svěřenců měl mezi desítkami dětí z celého tachovského okresu, které se svými rodiči přijely oslavit Svátek dětí, ředitel základní školy v Přimdě Karel Halla. „Vietnamští školáci jsou velice šikovní a snaživí. Vynikají zejména v matematice,“ vyjádřil se. „Někdy mají jazykové problémy, což je pochopitelné, ale na rozdíl od českých dětí jsou velice ctižádostivé. To je jedna z jejich nepřehlédnutelných vlastností,“ dodal Halla.

Čtrnáctý den osmého měsíce podle lunárního kalendáře, který připadl právě na pondělí, se ve Vietnamu označuje podle vývoje počasí jako nejkrásnější den v roce. „A právě proto slavíme v tento den Svátek dětí, je to vlastně jejich den,“ vysvětlil předseda Svazu Vietnamců v Tachově Hoang Van Than. Diplomy a dárky, které dostal páťák Tonda z rozvadovské školy, si z pondělní oslavy odnesly desítky dalších dětí. „Pravidelně při tomto svátku oceňujeme děti, které dosahují nejlepších studijních výsledků,“ sdělil nám Hoang Van Than.

Svým kamarádům, rodičům, dalším příbuzným a přátelům se děti představily s několika vietnamskými národními písničkami, skupina dívek předvedla hip hop. Závěr večera patřil chlapcům v typických krojích, kteří na scénu přivedli dva draky.