Před několika týdny na oslavách vietnamského svátku dětí jsem říkal předsedovi Svazu Vietnamců v Tachově Hoangovi, kterému čeští přátelé říkají Pavel, že by mne zajímalo, jak žije vietnamská komunita. Netušil jsem tehdy, že se v krátké době dostanu nejen na svátek dětí, ale také na buddhistickou bohoslužbu a na pravou vietnamskou svatbu. Tu jsem zažil v pátek v Tisové.

Všechno má řád

Přijíždím po sedmé hodině večerní. Volám Pavlovi, že jsem dorazil. Přece jen si netroufám vejít do sálu, když se jedná o soukromou akci a pozvání mám jen ústní. Když mne Pavel vede přeplněným sálem, jsem trochu v rozpacích. Na první pohled tu panuje zmatek, ale všechno má svůj řád. Procházíme mezi stoly, spousta lidí mě uctivě zdraví a já se snažím jim to vracet. Když dojdeme k židli, na které budu sedět, trochu se mi ulevuje. Přece jen tu někoho znám. Nevěsta je totiž ze Stříbra, a tak mezi hosty patří starosta Stříbra Miroslav Nenutil se svojí manželkou Věrou.

Ještě jsem se ani nestačil posadit, už kolem mne doslova tančí obsluha. Jedna dívka přináší misku, příbor a ubrousek, druhá podává tradiční hůlky, mladý muž s podnosem nabízí pití.

Cítím se jako Alenka v říši divů, nevím, kam se podívat. Usměvaví lidé u stolu mi nabízejí koňak. Ale musím odmítnout, jsem tu autem. Ptám se, kde je ženich s nevěstou. „Přijdou za chvilku, asi za čtvrt hodiny,“ říká Pavel. „Zatím si dej něco k jídlu.“

Rozhlížím se po stole. Talíř s oranžovou rýží, miska s nějakými kuličkami, talíř se zeleninovou směsí. „Ochutnejte tohle,“ podává mi paní Věra Nenutilová misku s kuličkami. Beru do ruky hůlky. Koutkem oka se dívám na sousedy, usmívají se, protože moje ekvilibristika s hůlkami je všechno jiné, jen ne pokus nabrat do nich jídlo. Po chvilce se mi přece jen daří ruku a hůlky ovládnout. „Jsou to rybí kuličky,“ vysvětluje paní Věra. Jsou dobré. Ale více mi chutná marinovaná zelenina s asijskými houbami a kousky masa. Zkouším ještě malou porci oranžové rýže. Je trochu sladká. „Tady holky vedle mi vysvětlily, že to je pokrm, který se na svatbách podává, aby přinesl novomanželům štěstí,“ naklání se ke mně v tom hluku paní Nenutilová.

Přicházejí ženich s nevěstou

Odkládám hůlky a beru do rukou foťák. Zvenku je slyšet rachot zábavné pyrotechniky. To je signál, že se blíží ženich s nevěstou. Jdu ven, všude je cítit kouř z pyrotechniky a na obloze se rozsvěcují barevné jiskřičky. Novomanželé přicházejí po schodech a nevěsta se třese. Nevím, jestli má na krajíčku pláč, nebo se jen lekla. Ale první setkání s blízkými vyluzuje na její tváři úsměv. Je nádherná. Moc hezká žena. I ženich je fešák.

Pár prochází sálem, aby zaujal čestné místo u stolu s dortem, kyticemi a pyramidou ze sklenic na šampaňské. Ceremoniář je vítá, říká cosi vietnamsky a v češtině také vítá české přátele. „Nevěsta je ze Stříbra. Její rodina je u nás vážená,“ říká paní Věra.

Zatím se na plátno nad šťastným párem promítají záběry z Vietnamu, z rodného města nevěsty , která se jmenuje Hoang Cam Anh. Ženich se jmenuje Nguyen Van Zung.

Obřad pokračuje proslovem ve vietnamštině, pak bouchají zátky sektu, který je rozlit do sklenic a nevěsta se ženichem absolvují povinné kolečko po sále a se všemi si blahopřejí. Je tu asi čtyři sta lidí, takže to není jednoduché, ale oba to zvládají s úsměvem na rtech.Atím je obřad v podstatě dokonán.

Ve Vietnamu totiž není třeba formalit, stačí, když se rodiny ženicha a nevěsty dohodnou a shodnou a je sňatek uzavřen.

Radovánky a zpěv

Po oficialitách, které vůbec jako oficiality nevypadaly, spíše jako velký happening, pokračuje zábava. Nevěstě a ženichovi přicházejí svatební hosté zazpívat. Většinou vietnamské národní písně, ale slyšíme i klasický pop.

„Budete taky zpívat,“ směje se Pavel na mě a na Nenutilovi. Rezolutně kroutíme hlavami, že ne, ale Pavel se pořád usmívá. Začínáme tušit, že to neřekl jen tak.

Skutečně. Za chvilku k nám přichází ceremoniář, že na nás přijde řada. Je to prostě zvyk, který nemůžeme kazit. A tak se se starostou Nenutilem domlouváme, že zazpíváme Žádnej neví, co jsou Domažlice. Dostáváme každý do ruky mikrofon a zpíváme. Vietnamští přátelé nám tleskají do rytmu. Když končíme, následuje upřímný a nadšený aplaus. Prožíváme si svých ´deset minut slávy´.Lidé u stolu i okolních stolů na nás volají, že to bylo dobré, že jsme skvělí.

Bohužel, čas neúprosně spěchá a musíme se rozloučit. Hosté přicházejí k novomanželům, potřásají jim rukama a do pokladničky, jak se dozvídáme, dávají obálky s penězi, což je také jejich svatební zvyk. „My jsme dlouho přemýšleli, co jim dát jako svatební dar, protože oni mají nějaká pravidla, jak by takový dar měl, či spíše neměl vypadat,“ vysvětluje Miroslav Nenutil. Nakonec od něj a jeho ženy dostali novomanželé knihu o Stříbře.

Loučíme se se šťastným párem. Přeji jim, ať se jim daří a ať jim to dlouho vydrží. Když nevěstě říkám, ať se mají rádi a ať mají hodně dětí, rozesměje jí to a oba s manželem úklonou děkují.

Jsem plný dojmů. Už jsem poznal vietnamský pohřeb, svátek dětí, bohoslužbu i svatbu. Vše je plné neskrývaných a upřímných emocí, každá taková událost je přímo nabitá energií. Nelituji času, stálo to za to.