Zvuky léta

Zvuky léta se oproti předcházejícím ročníkům odehrály v jiném termínu. První ročníky bývaly v srpnu, v období tachovských Historických slavností, letos padla volba na polovinu června. „Snad je tento termín šťastný. Trefili jsme se do pěkného počasí, deštivé týdny nám odezněly a snad se to projevilo i na návštěvnosti. V pátek jsme tu měli dvanáct set lidí," řekl Deníku za organizační štáb Matouš Horáček.

Také sobota na Minerálce, kde se festival konal, nezůstávala s návštěvností pozadu. Zatímco v brzkém odpoledni bylo v areálu několik desítek lidí, při podvečerní produkci tachovsko-plzeňské kapely Buster Nixon se počet návštěvníků pohyboval okolo čtyř set. A další desítky a desítky se valily. Nejvíce lidí a největší aplaus sklidila kapela Wohnout. „A to jsme měli z tachovského koncertu trochu obavy. Z pátku na sobotu jsme hráli na jednom festivalu a trochu jsme to přehnali s popíjením. Takže jsme jeli do Tachova trochu s obavami. Ale zvládli jsme to a publikum tady na Zvucích léta bylo fantastické," uvedl zpěvák skupiny Wohnout.

Holostok

Slušně zaplněno měli také v areálu fary v Holostřevech. „V pátek večer byl celý plac před pódiem plný. A v sobotu očekáváme, že to bude podobné," řekl Deníku v sobotu odpoledne za organizační štáb Holostoku Robert Elva Frouz.

Ten stojí u festivalu od jeho zrodu a prodělal aktivně všech třináct ročníků. „Ale v posledních letech už si naštěstí mohu více užívat. Do příprav festivalu se zapojila dvacítka dobrovolníků, kteří spolupracují, starají se o chod a o zdárný bezproblémový průběh akce," vyjádřil se Frouz.

Dobrovolníci se scházejí pravidelně už od podzimu. „Postupně pilují přípravy, vymýšlejí dramaturgii a rok od roku to lépe klape. Kde kdo na mladé lidi nadává, ale sám vidím, že když najdou mladí lidé smysl pro něco, jsou schopní se nadchnout a dotáhnout to do bezvadného konce. To mě baví, já se mohu stáhnout trochu do ústraní a festival si užít," dodal Frouz.

K lákadlům letošního Holostoku patřila třeba kapela Traband, dívčí formace Vobezdud, představilo se také několik interpretů z Tachovska.

Bonus navíc

Oba festivaly nabízely především muziku – v Holostřevech spíše nekomerční, v Tachově předváděli své sety DJové a vystoupilo několik kapel různých žánrů.

V Holostřevech si návštěvníci mohli užít divadelních představení, například v podání bezdomoveckého divadla z Prahy, které zahrálo na Holostoku s velkým úspěchem již loni. Zvuky léta nabízely zase například stěnu pro graffiti, občanské sdružení Kotec nabízelo testy na HIV, na obou festivalech byly čajovny s exotickými druhy nápojů a vodními dýmkami.