Nejlepší červené víno vyrobené z plodin vypěstovaných na Tachovsku není z révy, ale z rybízu. Do šestého ročníku soutěže Tachovská bobule, který se konal v sobotu v hotelu Olympic v Tachově, jej přihlásil Jaroslav Pavlásek pod názvem Červený a černý. „Celkem se nám sešlo čtrnáct vzorků vín, z toho tři bílá vína, jeden sekt a zbytek jsou červená,“ informoval nás hlavní organizátor Tachovské bobule Jan Hřebejk. Porotci, kteří se v sobotu při hodnocení kvality vín tachovských pěstitelů sešli, se shodli v tom, že letos nebyl žádný slabý vzorek. Všechny donesené nápoje se vyznačovaly solidní kvalitou.

Degustátorům nejvíce chutnalo zmíněné rybízové víno, o druhé a třetí místo se muselo rozhodnout v rozstřelu, neboť nápoje získaly stejný počet bodů. Nakonec skončilo druhé Čučo z Máchovky Václava Smihrodského a třetí Maminčino čaro Jitky Vocelkové. Bohumil Vocelka je také jedním z mála pěstitelů, který se pokouší na Tachovsku vyrábět víno z révových hroznů. „Úrodu máme každý rok, ale tak jednou za deset let se podaří vypěstovat velmi kvalitní úrodu,“ řekl nám. Chce to podle něj sušší a slunečný rok. Vocelkovi pěstují modré i bílé hrozny, víno však vyrábějí jen z modrých.

Ročně tak pětadvacet až třicet litrů. Při sobotní Tachovské bobuli ochutnávali porotci vína nejen z rybízu a hroznů, ale třeba také šípková, bezová, případně z různých ovocných směsí. „Mohou být z čehokoliv, podmínkou je pouze to, aby byla plodina vypěstovaná na Tachovsku,“ vysvětlil Hřebejk. Degustátoři nevěděli, který vzorek pijí, ochutnávali podle čísel. Původce vína byl odhalen až po vyhlášení výsledků. Ochutnávalo s eklasickým způsobem, vzorky byly seřazeny podle cukernatosti a hodnotil se vzhled vína, barva, vůně, chuť a celkový dojem. Kromě nápojů se soutěžilo také o nejlepší vinětu. Vyhrálo Maminčino čaro Jitky Vocelkové.