Psi na krátké vzdálenosti dosahují takové rychlosti, že by v obci rozblikali radar. Ten by jim naměřil i 60 kilometrů za hodinu. Jsou totiž zrození k běhu a říká se jim vipeti podle anglického whippet. A právě tito psi se stali oblíbenci chovatelům ze Studánky. První štěně vipeta si pořídila Jitka Honzíková před třinácti lety díky své kamarádce, „Měla vipetku Ladynku, a té se narodila štěňata. Řekla, že je to pravý pes pro mne, a taky měla pravdu. Byla to láska na první pohled. Hned při první návštěvě vipetího nadělení mi padla do oka Besinka. O chrtech jsem v té době nevěděla zhola nic, snad jen, že umí rychle běhat a jsou hubení,“ říká chovatelka ze Studánky.

Díky Besince vznikla láska k plemeni vipetů

Tehdy měla být vipetka Besinka pouze pro radost ke zdomácnělému jezevčíkovi Lumpíkovi a vystavování či dokonce chovatelství plemene nebylo podle slov chovatelky Jitky v žádném případě v plánu. A přes to později, právě díky Besince, vznikla v jedné rodině na malé vsi kousek od Tachova láska a vášeň k tomuto plemeni.

Později se Jitka spolu s přítelem Petrem začala vipetům věnovat intenzivněji, aby v našem kraji poněkud neznámé plemeno poznali blíže. A tak pokračoval příběh života s vipety tím, že si v roce 2004 pořídili dalšího vipeta, a to Cardinala Carta z chovné stanice Lásky dar. „Cardinal měl ve svém štěněčím životě smůlu na páníčky a dalo nám dost práce, abychom ho přesvědčili o naší upřímné lásce a jeho opravdu konečném domově. Pořídili jsme si ho, když mu byl rok a půl, a práce s ním byla složitá. Radostí a odměnou nám byly Cartíkovy úspěchy. Ve společnosti Besinky mu začal zcela jiný radostný život a utvořili spolu nerozlučnou dvojku,“ pokračuje ve vyprávění Honzíková a jedním dechem dodává: „S Cartem začal v našem dosavadním životě veliký zlom. Otevřely se nám jiné obzory a vášeň zároveň. Začali jsme jezdit na výstavy psů, dostihy i coursing a setkávat se s českou i zahraniční vipetí společností. Potkali jsme mezi vipetáři spoustu bezvadných přátel. Stali jsme se rovněž členy Klubu chovatelů chrtů a dostihových plemen.“

Nejkrásnější je pohled na smečku

V rodině chovatelů nezůstalo jen u těchto psů. „Správný vipetář je přesvědčen, že jeden vipet je žádný vipet. Protože každý zasvěcený chrtař ví, že nejkrásnější pohled je na běžící smečku chrtů za pohybující se kořistí. V roce dva tisíce sedm jsme pořídili dalšího vipeta, fenku Pollyannu z Úplňku. A loni v březnu jsme založili chovatelskou stanici Czech Spring,“ vysvětluje vipetářka, jak si chovatelé tohoto plemena chrtů říkají.

Polly se má čím chlubit. V loňském roce se zúčastnila Světové výstavy psů v Bratislavě, kde v konkurenci ve své třídě vipetek získala třetí místo. Její sourozenci jsou úspěšní na výstavách nejen doma ale i v zahraničí. „Příkladem je její sestra Petit File, která byla předloni oceněna titulem Nejlepší pes České republiky – Šampión šampiónů a honosí se tituly šampión několika zemí. Cardinal Cart z chovatelské stanice Lásky dar se pyšní už dvěma tituly šampión, má českého a slovenského šampióna. Cart i Pollyanna jsou zdárně uchovněni a jsou držitelé coursingové a dostihové licence,“ uvádějí chovatelé o úspěších svých svěřenců.

Přátelé se u nich uvolní, díky chrtům

Dá se říci, že celý současný život je v rodině Jitky a Petra ovlivněn vipety, a volný čas věnují jim. „Nebereme to však jako neustálé podřizování, povinnosti a obtíž, ale naopak, našli jsme s nimi obrovské uspokojení, uvolnění, relaxaci i lásku,“ pokračuje ve vyprávění. Návštěvy, které k nim zavítají, si na smečku už zvykly. „Dokonce jedna má kamarádka tvrdí, že se u nás báječně uvolní, obklopena vipetími šáličkami. Vipet je totiž velice společenský a distingovaný pes. I když jeho hlava je malá a mnozí tvrdí, že je to hloupý pes, opak je pravdou. Vycítí–li, že by otravoval, sklidí se z dohledu,“ říká.

Budoucnost vidí chovatelé ze Studánky jako nejistou, ale ve vztahu ke psům mají jasno. „Budou nás provázet po zbytek života, protože se stali jeho součástí. Naším cílem je vytvořit zdravý chov těchto aristokratických zvířat,“ dodává s tím, že každá záliba něco stojí, ale o penězích se nerada baví. „Všechny výstavy i dostihy jsou zpoplatněny, cesty, krytí, očkování, správná výživa, zřízení chovatelské stanice a další výdaje. Nám ta radost ale za to stojí,“ dodává na závěr.

Vipeti jsou chrti
Vipeti jsou chrti Plemeno (anglicky whippet), které vzniklo koncem 19. století křížením greyhoundů a teriérů. Původně byli vyšlechtěni jako návnada pro dostihy greyhoundů, ale pro svojí skvělou povahu se brzy stali v Anglii velice oblíbenými. Vipet je pes elegantní, velmi inteligentní, přítulný, laskavý, poslušný a oddaně milující svého pána. (jh)

O plemeni

Vipet patří mezi nejpříjemnější společníky jak v teple a pohodlí domova, tak ve sportu. Je nadmíru čistotný, loužím a blátu se vyhýbá velkým obloukem. V porovnání s ostatními druhy chrtů je přátelštější a otevřenější povahy, snadno se přizpůsobí a vždy má chuť hrát si a mazlit se. Snadno přilne ke svému pánovi, neméně pak k jeho dětem, ke kterým je doslova něžný a starostlivý. Stává se tak téměř jakousi jejich chůvou. Svou přízeň a lásku rozděluje mezi všechny členy rodiny, neposlouchá jen jednoho pána. Nemá problémy ani s cizími lidmi, nebojí se jich, ani se nechová dominantně, naopak se klidně nechá pohladit. Mezi jeho přednosti patří bleskové reakce a vynikající obratnost, která společně s vysokou počáteční rychlostí tvoří dokonalé předpoklady pro lovce. Při lovu mu nechybí odvaha a dokáže chytře a okamžitě taktizovat. Je nad míru šťasten, pokud má druhého vipetího kamaráda a není sám. Jsou to velmi citlivá zvířata, a proto by nikdy neměla být vychovávaná tvrdým způsobem. Vipeti jsou velmi vnímaví a chybným zacházením by tak mohlo dojít k poškození psychiky nebo i fyzické stránky. Určitě je dobré si před pořízením tohoto pejska pročíst o nich literaturu, která je v Čechách bohužel stále velmi těžko dostupná. Doporučujeme být proto ve spojení s chovatelem, který vám určitě rád se vším poradí. Krátkosrstý vipet je velmi citlivý na chlad. Má rád teplo a měkká místa, proto je potřeba chovat jej v bytě.

Další informace o vipetech najdete ZDE>>>