K velmi důležitým změnám v letošním roce patří pořízení nového automobilu. "Od března vozíme klienty z tachovského území do střediska novým vícemístným vozidlem speciálně vybaveným pro přepravu imobilních osob," uvedl s tím, že doprava je tak pro klienty výrazně komfortnější a bezpečnější. "Vozíčkáři mohou být přepravováni přímo ve svých kolečkových křeslech. Tento projekt významně podpořila MAS Zlatá cesta, zbývající částku se podařilo vybrat díky všem našim podporovatelům a příznivcům pomocí uspořádané sbírky na www.znesnaze21.cz," doplnil Kalista.

První sezonu má za sebou také nový skleník, kde si klienti Vítečku sami pěstovali cibuli, ředkvičky, petržel a další plodiny. Postupně přidali i okurky, rajčata, kedlubny a papriky.

"Za významné podpory Plzeňského kraje, ČEPS i pana Tsoukernika se v průběhu léta podařilo do střediska sociálních služeb Víteček v Černošíně nainstalovat tepelné čerpadlo nejen pro vytápění, ale i ohřev užitkové vody na každodenní koupání klientů. Zlepšil se tak nejen komfort vytápění, ale zejména jsme přispěli k čistotě ovzduší ve prospěch sousedů i občanů města," vyjmenoval Jiří Kalista další z letošních vylepšení.

K těm patří ještě vybudování nového přístřešku pro venkovní hry, jehož stavbu podpořil Plzeňský kraj a firma Český Masiv. Pro uskladnění střediskového majetku a kompenzačních pomůcek a techniky pořídilo středisko velký skladovací kontejner. S krajskou podporou byly dále vybudovány houpačky pro imobilní a hendikepované kamarády.

K bezpečnějšímu pohybu hendikepovaných a vozíčkářů po zahradě pak vede spolupráce s městem Černošín a firmou Strom na údržbě trávníku.

"Přestože středisko neleží na území Karlovarského kraje, každodenně pomáhá tělesně i mentálně postiženým dětem z okresu Cheb. Vícemístnými vozidly je každodenně dopravujeme do Černošína a odpoledne opět domů. Pod dohledem a s pomocí odborně vzdělaných pracovníků mohou u nás procvičovat sebeobslužné dovednosti, cvičit a rozvíjet jemnou motoriku v sociálně terapeutických dílnách, realizovat se ve skleníku, na užitkové i okrasné zahradě či jen tak užívat pohybu na nově budovaném sportovišti," uzavřel Kalista a dodal, že pracovníci střediska, klienti i jejich rodiče proto posílají všem, kteří se na pomoci a podpoře střediska Víteček v roce 2021 podíleli, pozdravy a poděkování a současně i přání, aby Vítečku zachovali přízeň i v dalších letech.