Vítejte na letním táboře zvaném Ranč v údolí. Společně s Deníkem mohou tento romantický kousek přírody navštívit i naši čtenáři, nebo dokonce i budoucí táborníci.

Zážitky, kam se podíváš

Na tomto táboře si děti na nudu opravdu ztěžovat nemohou. Přesvědčili jsme se o tom na vlastní kůži. Je hezké vidět nadšené malé táborníky i zapálené vedoucí, jak o ranči vyprávějí. „Každoročně je pro děti připraven pestrý program. Mohou si vyzkoušet jízdu na čtyřkolkách, potápění, dobrodružný zážitek si odnesou ze zorbingové koule. Nechybí ani výlety. Za pár dní se vydají do Mariánských Lázní. Přichystaná je diskotéka, děti mohou přespat v opravdové divočině. To hlavní jsou ale koně. Na nich mohou děti jezdit, naučí se i o ně dobře starat," vyjmenovala některé aktivity jedna z vedoucích Kateřina Kohútová. Spokojené děti její slova jen potvrzují. „Nejvíce se mi líbí ježdění na koni," podělila se o dojmy jedenáctiletá Denisa z Českých Budějovic. Zastihli jsme ji právě v době, kdy s kamarády čistila stáj. I to k tomuto táboru neodmyslitelně patří. Jejímu kolegovi z oddílu, Vítkovi z Rokycan, učarovaly i další zážitky. „Jsou tady prima hry, ty mě nejvíc baví," prozradil malý táborník.

Tábor je prý nejlepší

Desetiletá Barborka z Plzně je už zkušená tábornice. Na ranči není poprvé, navštívila dokonce i jiné tábory. A podle jejích slov, tenhle nemá konkurenci. „Tady se mi moc líbí, je to lepší než jinde. Staráme se o koně, jezdíme na nich a taky jsou tu dobrý hry," usmívala se dívka. „A já se už těším, až vyzkoušíme zorbingovou kouli," přidala se ke kamarádce Plzeňanka Anetka. Nakonec se všichni shodli, že v Mariánských Lázních, kam se chystají na výlet, si nenechají ujít proslavenou Zpívající fontánu. Pravidelným návštěvníkem kouzelného údolí Mže je také třináctiletý Pavel z Podbořan. Ten se sem rád každoročně vrací. Našel si na táboře nové kamarády, se kterými pravidelně tráví léto. „Už jsem tady posedmé. Často sem jezdím s partou kamarádů. Všem se nám tady líbí," řekl Deníku.

Zájem je veliký

Pořadatel tábora, Tomáš Hégr, společně se svými kolegy v každém turnusu připraví program pro více než stovku dětí v šesti oddílech. Za léto se zde těchto turnusů vystřídá pět. Stará se o ně patnáctka zkušených vedoucích. To znamená, že o prázdninách si tady odpočine od školních starostí více než pět stovek školáků. Podle slov Tomáše si tábor získal jméno nejen v naší republice, ale i v zahraničí. „Právě teď tady máme několik dětí z Německa i Spojených států. Jejich rodiče nebo prarodiče pocházejí z Čech, takže tu není jazyková bariéra. Děti vesměs umí česky a navíc do tohoto prostředí bezvadně zapadly," doplnil pořadatel.

Čekají přírůstek

Přestože všechny účastníky tábora každoročně čekají spousty zážitků a atrakcí, jeho zaměření je převážně na koně. Napovídá tomu už samotný jeho název, Ranč. Tady jich mají celkem patnáct. Jedna z kobylek, jak prozradila vedoucí Kateřina Kohútová, očekává v nejbližších dnech hříbátko. Na nový přírůstek se všichni těší. Dokonce už přemýšlejí nad jménem. „Zatím máme jen variantu pro slečnu. Klučičí jméno jsme ještě nevymysleli. Protože matka se jmenuje Giri, tak hříbě bude Gingerbread. Vymyslela ho jedna z našich instruktorek a s dětmi jsme se na něm shodli. Kdy ale porodí, to nevíme, hříbátko už mělo být na světě. Takže každou chvíli čekáme, kdy nás kobylka překvapí," dodala s úsměvem vedoucí.

Celoroční tábor

Ranč v údolí si drží ještě jeden primát. Děti sem v podstatě mohou jezdit po celý rok. „Je to tím, že tady s Tomášem bydlíme. Máme tady koně i malé stádo ovcí. Nechybějí králíci ani psi. A tak nás děti mohou navštívit kdykoli. Například i o víkendu. Pořádáme tady akce i o podzimních, nebo jarních prázdninách. Zájemci přijíždějí i na Silvestra. To sem jezdí kolem dvaceti dětí," dodala Kohútová.

Zjistili jsme, že koňský Ranč v údolí je ideální místo jako stvořené pro letní tábor, pohádkové prázdniny i relaxační vyjížďky na koních pro dospělé. Přijet sem a přesvědčit se na vlastní kůži může prý opravdu každý.