Veškeré potřebné údaje – složení sýra, alergeny, hmotnost, datum výroby a spotřeby a řadu dalších – etiketa obsahovala. Jen ona dvě uvedená slůvka chyběla. „Ačkoliv mi jeden z hodnotitelů řekl, že můj sýr byl jednoznačně nejlepší, musel být ze soutěže vyřazen," nechápe postup farmář.

Sitta, ani lidé, kteří jej podporují, stále nemohou pochopit, že cenu může dostat výrobek méně dobrý, jehož etiketa ale splňuje někdy přemrštěné byrokratické požadavky. „Měli jsme k výrobku dodat etiketu nebo návrh etikety. Já podal návrh a o tom se podle mého názoru přece ještě dá diskutovat," brání se farmář. Ten na soutěž zanevřel a nemá vůbec chuť nějakou další potravinářskou soutěž obsazovat. Jeho sýry a další výrobky si cestu k zákazníkům našly, aniž by potřebovaly účast či vítězství v soutěži.

Výrobce sýrů z Krasíkova se nedal a hodnotitelům potravinářské soutěže řekl, co si o pravidlech a byrokratických předpisech myslí.

„Od té doby jsem tu měl tři kontroly a mám pozastavenou výrobu," řekl Deníku. „Při kontrole totiž bylo zjištěno, že chybí jeden vzorek mléka, tak se musí čekat na výsledek testů. Ale ten vzorek chybí z doby, kdy jsem zrovna nevyráběl," kroutí dále hlavou nad legislativními požadavky.
Jak Deníku řekl ředitel Krajské veterinární správy v Plzni Richard Bílý, úředně výroba sýrů ve farmě v Krasíkově pozastavena nebyla. „Je to jen faktické pozastavení, kdy se čeká na výsledky zkoušek. Kozí sýry se letos zatím nevyráběly, pan Sitta chtěl s výrobou začít, ale zjistilo se, že kozy nejsou kompletně veterinárně vyšetřeny," vysvětlil Bílý.

Každý potravinářský výrobek, než se uvede na trh, musí podle ředitele veterinární správy projít nezbytnou kontrolou. „Taková je i stávající situace ve farmě v Krasíkově. Čekáme na výsledky veterinárních vyšetření koz, jejichž mléko se k výrobě používá. Výsledky bychom měli mít v nejbližších dnech. Ale také nové výrobky procházejí řadou laboratorních zkoušek a testů, na jejichž výsledky se musí počkat. Jakmile přijdou a budou v pořádku, s výrobou se může pokračovat," vysvětlil Richard Bílý.

Vyšetření zvířat, která poskytují suroviny k výrobě potravin, a vzorků těchto surovin, je podle něj nezbytné.

Jindřichovi Sittovi podle jeho vlastních slov nejde tolik o vítězství v soutěži. „O tu cenu tolik nejde, především si kladu otázku, co máme my, drobní výrobci, dělat, abychom se přebujelé byrokracii ubránili. Několik dní v týdnu se musím věnovat papírování, když bych třeba potřeboval sekat trávu. Podmínky jdou spíše na ruku velkovýrobcům, než nám, regionálním producentům. Ale udělám vše proto, abych měl všechno legislativně v pořádku, ale zároveň chci proti postupu státní správy podat odpor," vyjádřil se farmář.

Výsledek soutěže o regionální potravinu Plzeňského kraje Deníku okomentoval také její koordinátor Ivo Šašek z Krajské agrární komory. „V případě pana Sitty nebylo hlavní chybou to, že neuvedl na etiketu, že se jedná o polotvrdý sýr. Nejpodstatnější bylo to, že chybělo označení, že se jedná o sýr," vysvětlil.

„Můžeme říkat, že to je byrokratická ptákovina, ale pravidla soutěže jsou jasně daná a jsou pro všechny stejná. Dodržovat se musí," uvedl Šašek s tím, že v několikaleté historii soutěže se nejedná o první vyřazení.

Soutěž se hodnotí dvoukolově, v prvním kole porotci ochutnávají výrobky a bodují je, ve druhém hodnotí administrativní náležitosti. „Panu Sittovi mohu poradit, aby tuto závadu odstranil a příště se přihlásil znovu. A třeba vyhraje," dodal Šašek.