Manželé Buchtíkovi, jejich syn a dcera Kristýna Rýdlová s rodinou obývají v poškozeném domě dva byty o dispozici 3+1. Teď se všichni tísní v provizorních pokojích na faře, kde mají k dispozici tři pokoje a kuchyňku.

Když vítr rval střechu z bytovky, byli Buchtíkovi zrovna nakoupit v Tachově. „Cestou zpátky jsme jeli za hasičským autem, přemýšleli jsme, kam jede, a najednou odbočovalo k naší bytovce. Koukám, střecha nikde," popisuje první pocity Antonín Buchtík mladší.

Od hasičů se dozvěděli, že musejí dům opustit. Sbalili si to nejnutnější – hygienické potřeby, oblečení, nějaké potraviny. S tím, že nevěděli (a dodnes neví), kdy se budou moci domů vrátit. „Nebýt paní starostky Valíčkové, tak jsme možná spali na ulici nebo v autě," dodal s tím, že právě vedení obce zajistilo sedmičlenné rodině náhradní ubytování na faře.

Ostatních šest rodin odešlo k různým příbuzným, Buchtíkovi tu možnost neměli, nejbližší příbuzné mají na Moravě. Majitelka bytovky jim sice přislíbila, že udělá vše proto, aby se mohli do 14 dnů vrátit, podle stavařů je však střecha poškozená natolik, že dům bude neobyvatelný několik měsíců.
Doma nechali Buchtíkovi a Rýdlovi vše. „Máme tam plný mrazák masa. Skoro všechno oblečení, spoustu dalších věcí. V domě je vypnutá elektřina, maso se zkazí. Dům je policejně zapečetěný, je tam zákaz vstupu, ale já tam jít potřebuju," krčí rameny pan Antonín s tím, že má v bytě také nářadí, které potřebuje v práci.

S náhradním bydlením jsou ale spokojeni. „Jako provizorní řešení to jde, ale řešení to je dočasné. Doufám, že majitelka splní, co slíbila, a že se co nejdříve vrátíme."

Majitelka zatím neví, kdy se lidé vrátí zpátky do bytovky

Bytovku policisté zapečetili, je do ní zakázáno vstoupit. Hrozí totiž nebezpečí úrazu. Zatím není jisté, jak dlouho tento stav potrvá.
Majitelkou objektu je Milena Černá. Ta žije na Šumavě, do Sedliště přijela v sobotu, kdy přislíbila nájemníkům, že se bude snažit situaci co nejrychleji vyřešit.

V pondělí jednala s řemeslníky. „Zrovna sjednáváme opravu střechy. V tuto chvíli vám nemohu říct, kdy se budou moci lidé vrátit, záleží na tom, jak rychle firma sežene dřevo a další materiál na opravu střechy," řekla Deníku majitelka domu.

Obec prozatím nemůže dělat téměř nic. „Prvotní výpomoc jsme zajistili, více zatím dělat nemůžeme, jedná se o soukromý majetek," vysvětlila starostka Jitka Valíčková. Obec zajistila provizorní ubytování pro dvě rodiny na zmíněné faře.

Podle statika je dům neobyvatelný, poškozena není pouze střecha, ale také část konstrukcí, které střechu drží a nesou.