Třikrát zasahovali do pondělního (3. prosince) dopoledne hasiči na Tachovsku v souvislosti s rozmary počasí. K tání sněhu po oteplení se v neděli večer přidal vytrvalý déšť a silný vítr. Škody však nezpůsobil. „Zatím jsme měli tři výjezdy, pokaždé to bylo k padlým stromům,“ řekl nám včera dopoledne Jaroslav Klíma z tachovské stanice Hasičského záchranného sboru.

Tachovští hasiči například odstraňovali padlý strom přes silnici u Holostřev, další stromy padlé u Boru a u Vysočan likvidovali dobrovolníci z Boru. „Jeden strom padl v neděli večer přes vozovku u Vysočan, druhý v pondělí ráno před odbočkou na Kosov ve směru na Borovany,“ upřesnil mluvčí západočeských hasičů František Vaško. Vítr, který stromy porazil, začal foukat v neděli večer. Největší síly dosáhl v pondělí brzy ráno. „Maximální hodnotu jsme naměřili v pondělí v 5.20 hodin, kdy měl vítr rychlost 24 metrů za vteřinu,“ sdělil Deníku Bohumil Vejražka z Meteorologické stanice v Přimdě.

Násobeno koeficientem 3,6, foukal vítr rychlostí 86 kilometrů za hodinu. „To je vítr silný, ale rozhodně to ještě není vichřice,“ dodal Vejražka. Táním a deštěm stoupla také hladina vodních toků, situace ale nebyla kritická. „Hladina Mže má 98 centimetrů, což je zhruba 15 centimetrů nad normál. Ale zatím to není na vyhlášení povodňového ohrožení,“ informoval nás starosta Stříbra Miroslav Nenutil. Více vody měla také Úhlavka ve Starém Sedle. „Podloží nebylo pormrzlé, takže většina vody šla do země. Hladina je vyšší, ale zatím je klid,“ uvedl starosta Jiří Novotný.