Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vlastně za to může můj děda, který mě brával ven

Bezdružice – S Šárkou Holešovskou se znám již několik let, ale teprve nedávno jsem se dozvěděla o jejím zajímavém koníčku. Sbírá novinové články a různé informace o Bezdružicku a Konstantinolá­zeňsku.

26.10.2012
SDÍLEJ:

ŠÁRKA HOLEŠOVSKÁ se svým nejstarším vystřiženým článkem.Foto: Iveta Luňáková

Šárka mě přivítala v konstantino­lázeňském infocentru, kde poskytuje informace návštěvníkům a obsluhuje místní knihovnu. Vládla zde příjemná atmosféra. Šárka je známá svou pohostinností a empatií. Již od malička ji lákala historie Bezdružicka a Konstantinolá­zeňska, zvyklosti lidí, kteří zde žili před válkou i po ní, taje místních domů a míst.

Čím se přesně zabýváš?

Zajímám se o historii Bezdružicka a okolí. I o celkové dění v regionu. O životy obyčejných lidí. Jak bydleli, čím trpěli, jaká byla jejich strava, živobytí, jakým způsobem se otiskli do krajiny. Místa mají svoji paměť, svoji osobitou atmosféru a Bezdružicko je tajemný kraj plný míst, která zanechají silný dojem. A to mě na něm láká.

Jak jsi na tento tvůj koníček přišla?

Vlastně za to může můj děda, který mě brával na houby, na ryby, do přírody. Naučil mě vnímat svět kolem sebe a zde asi vzplála moje láska ke kraji, kde žiji. Pokud jsme na svých procházkách viděli něco zajímavého, neznámého, čemu jsem nerozuměla, okamžitě jsem začala pátrat po tom proč to tak je. Našli jsme například náhrobek, kříž a různá místa, kde lidé zanechali stopy. Odpovědi na mé otázky přicházejí někdy i po letech, ale důležité je, že přijdou.

Děda pocházel z malé ukrajinské vesnice, ale zdejší okolí znal jako málokdo. Znal snad každý ovocný strom v okolí, věděl kam jít na maliny, kde rostou petrklíče, byl úzce spojen s přírodou, a to mě na něm bavilo. Myslím, že smysl pro život a vnímání okolí jsem podědila po něm.

Jaké jsou tvé zdroje? Odkud čerpáš články, informace, které tě zajímají?

Mám kolem sebe pár lidí se stejnou zálibou, některé informace tedy sdílíme. Mluvím s pamětníky. Články mám hlavně z Tachovského deníku. Občas zabrouzdám i na německé internetové stránky. Dříve jsem čerpala z Tachovské Jiskry, kde bylo poměrně hodně článků o této lokalitě. Také sháním staré knihy. Nejdražší kniha, kterou vlastním, stála 100 euro. Jmenuje je Über Grenzen hinweg. Jedná se o první výtisk z roku 1964. Koupila jsem ji přes internet z německého antikvariátu. Vlastním i spoustu jiných německých knih, ale tato je nejoblíbenější a nejvíce si ji cením.

Máš nějaký nejoblíbenější článek?

Ano, je to můj první článek, který jsem si schovala. Je z Tachovského deníku, z roku 1999. Autorem je František Soukup, známý tachovský hledač pokladů. Článek se jmenuje „Po čtyřech letech hledání se pomyslný okruh uzavřel". Autor zde poukazuje na neprozkoumané prostory mezi Ovčím vrchem, Bezdružicemi, Falkenštejnem, Gutštejnem a Krasíkovem.

Co pro tebe znamená tento tvůj koníček?

Mám radost, když najdu v článku zajímavost, o které jsem nevěděla, nebo tištěnou informaci o lokalitě, kterou se zabývám. Průzkum v terénu je pak samozřejmostí a je mi nejbližší. Třeba jednou napíšu knížku.

Už tě někdo požádal o nějaký článek k dalšímu využití?

Občas se někdo najde. Dokonce jsem i kopírovala lidem články, kde jsou například vyfoceni nebo se o nich píše. Moc lidí ale o mém koníčku neví.

Co bys do budoucna chtěla s články udělat? Máš nějakou představu?

Kdo ví, co bude. Uvidíme, nechme se překvapit.

Jak dlouho se tímto tvým koníčkem zabýváš?

Když nepočítám sbírání informací od malička, tak se jím zabývám od roku 1999. To jsem začala vystřihovat články z novin, vyhledávat tištěné informace o Bezdružicích, k Vánocům jsem si přála publikace, které právě vycházely. Mám radost, protože poslední dobou vychází opravdu hodně zajímavých článků o Bezdružicích a Konstantinových Lázních. Pozoruji i výhodu internetové stránky Tachovského deníku, mohu zde informace dohledat i několik let zpátky.

Oslovuješ sama některé organizace, aby ti informace poslaly?

Zatím ne.

Kolik máš již vystřižených článků?

Kolem dvou set. Mám speciální šanon, kam si je lepím a uschovávám. Přiznám se, že aktuální články ještě nemám vystřižené a zařazené. Hlavně teď přes léto jsem to zanedbávala. Těším se na dlouhé zimní večery, až si sednu a pustím se do práce.

Iveta Luňáková

Autor: Redakce

26.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dominik Kubalík

Škodovka prohrála, přesto je první

Rybník Regent u Chodové Plané na Tachovsku se připravuje na výlov.
8

ZMĚNA: Výlov Regentu začíná až v pátek

Okresní derby mezi Planou a Borem vyhráli hosté, Planá je poslední

Tachovsko – Fotbalisté první krajské soutěže, 1.B třídy, mají za sebou další zápasy. Ty přinesly zajímavé duely a padaly pěkné branky.

Hejtman Bernard: Prezidenta přijmu, ale servilní nebudu

Plzeň - Čtyři prezidentské návštěvy stály hejtmanství už 1,3 milionu korun. 

Uzavírka Bělojarské ulice bude pouze částečná

Tachov – Už včera začala částečná uzavírka jedné z velmi frekventovaných ulic v Tachově, a to Bělojarské ulice, která je hlavní dopravní tepnou na sídliště Východ.

Naši prvňáci už ve středu v Tachovském deníku, představíme ZŠ Mánesova

Tachovsko - Ve středu 18. října najdete v Tachovském deníku prvňáky ze ZŠ Mánesova ve Stříbře.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení