Vodácká sezonase s počátkem prázdnin rozjíždí a podle hydrologů si milovníci řek letos v západních Čechách přijdou na své. Řeky jsou totiž po letech sucha plné a jejich stav je pro vodáky více než příznivý.

Podle hydrologa Jana Bláhy z Povodí Vltavy pomohly vodním tokům v uplynulých týdnech vydatné deště. „Řeky v západních Čechách jsou v současné době pro toto období na svých průměrných hodnotách. Situace je rozhodně lepší než loni, ale také než v předchozích letech, kdy hladiny řek ovlivnilo velké sucho v letech 2015 a 2018,“ řekl Bláha a poznamenal, že loni některé řeky dotovaly vodu v přehradách.

„Teď je zásoba dostatečná, zásobní prostory jsou zhruba z devadesáti procent plné,“ dodal hydrolog.

V Plzeňském kraji tolik oblíbená Berounka, kvůli nenáročnosti přezdívaná vodáky „volej“, je splavná v celé své délce od Plzně až k soutoku s Vltavou. Stejně je na tom také šumavská Otava od Čeňkovy Pily až k ústí do Vltavy. Mži mohou v létě lidé sjet od hráze přehrady Hracholusky, tam je ale nyní řeka na hranici sjízdnosti.

OHŘÍ AŽ KE SVATOŠKÁM

Do lodí láká rovněž řeka Ohře, při jejímž splouvání mohou vodáci poznat mnoho historických, ale také přírodních památek. „Velice příznivá situace je v horní části řeky od Chebu až ke Svatošským skalám v Karlových Varech. Dále už je řeka poměrně široká, tím pádem je v ní méně vody a sjezd je pro vodáky nekomfortní,“ vysvětlil mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský.

Přestože jsou letošní prázdniny poznamenané koronavirovou epidemií a lidé méně cestují do zahraničí, vodácké kempy zatím hlásí podobný počet návštěvníků jako loni, některé pak dokonce i propad.

Provozovatelka tábořiště Kobylka u Berounky Jiřina Skleničková Deníku sdělila, že koronavirová krize se zatím na počtech hostů neprojevila. „Je to podobné jako každý rok i přes tu situaci, jaká letos kvůli covidu je,“ srovnala.

Opačně to vidí Jaroslav Barták, který provozuje vodácké tábořiště v Lokti na Sokolovsku. „Myslím si, že lidé mají z viru stále strach,a tak moc nejezdí. Loni k nám už v květnu a červnu jezdily školy, letos kvůli koronaviru nikdo nemohl. Odhaduji, že letošní sezona bude o třicet až čtyřicet procent slabší než ta loňská. Další vývoj ale bude samozřejmě záviset na počasí a množství vody v Ohři,“ míní Barták.

Sjízdnost řek na západě Čech

Berounka – sjízdná v celé délce – od Plzně až k soutoku s Vltavou
Otava – sjízdná v celé délce – od Čeňkovy Pily až k soutoku s Vltavou
Radbuza – v celém úseku na hranici sjízdnosti
Ohře – od Chebu až ke Svatošským skalám