Mezi vodní plochou a travnatou pláží je znatelný stále se zvětšující kamenopísčitý pás. Dlouhotrvající sucho a minimální srážky posledních týdnů se podepsaly nejen na výši hladiny nádrže, ale také na přítocích, které jsou výrazně podprůměrné.
Jak celou situaci vzniklou dlouhodobě trvající nepříznivou hydrologickou situací vidí, se Deník zeptal Povodí Vltavy, do jehož správy nádrž spadá. „Aktuální přítoky do nádrže jsou výrazně podprůměrné, nižší než manipulačním řádem předepsaný minimální odtok z nádrže, a dochází tedy k setrvalému pozvolnému poklesu hladiny v nádrži a tím k prázdnění zásobního prostoru nádrže,“ odpověděl Deníku mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán. Hladina vody v nádrži Hracholusky byla k 6. říjnu letošního roku na úrovni 350,45 m n. m., oproti maximální hladině zásobního prostoru se tak nacházela o 3,65 metru níže. Nádrž je tak v současné době naplněna pouze na 61%, oproti optimálnímu stavu nádrže je níže jen o 1,6 metru.
Už bylo i hůře
„Pokud budeme porovnávat situaci k 6. říjnu, tak nižší hladina v nádrži Hracholusky byla dosažena také např. v letech 2015, 2018, 2019. V roce 2018 byla situace natolik extrémní, že hladina v nádrži dosahovala 6. října úrovně pouze 349,02 m n. m., byla tedy o dalších 1,4 m pod dnešním stavem,“ uvedl dále Hugo Roldán. Nicméně současný přítok vody do přehrady je malý. Dle vyjádření mluvčího vodním tokem Mže, který je dominantním přítokem do nádrže Hracholusky, protéká v profilu Stříbro aktuálně okolo 1,5 m3/s „Dle statistického vyhodnocení Českého hydrometeorologického ústavu dosahuje průtok Mže v profilu Stříbro aktuálně 35% dlouhodobého měsíčního průměru pro říjen. Za celou dobu pozorování od roku 1930 se pak jedná o čtvrtý nejnižší průměrný denní průtok pro porovnávaný 6. říjen. Nižší průtoky byly zaznamenány pouze v letech 1934, 1947 a 1949,“ doplnil informace Roldán.
K panice není důvod
„V současné době je zásoba vody v přehradní nádrži Hracholusky dostatečná pro zajištění všech hlavních účelů nádrže, tedy povolených průmyslových a zemědělských odběrů z toku Mže pod vodním dílem a stálého minimálního zůstatkového průtoku v profilu pod hrází vodního díla v souladu s manipulačním řádem. Je třeba zdůraznit, že aktuální nižší úroveň hladiny v nádrži nepředstavuje žádné bezpečnostní riziko,“ ujišťuje čtenáře Deníku Hugo Roldán.
Existuje krizový plán pro případ zhoršení situace
Pokud se situace nezlepší a hladina v nádrži bude významně klesat dál, budou vodohospodáři postupovat dle platných předpisů pro manipulaci s vodou v nádrži k zajištění hlavních účelů nádrže. „O případném přijetí příslušných opatření by na základě návrhu státního podniku Povodí Vltavy rozhodoval příslušný vodoprávní úřad, v tomto případě Krajský úřad Plzeňského kraje, Odbor životního prostředí, případně Krajská komise pro sucho Plzeňského kraje,“ vysvětlil mluvčí povodí Hugo Roldán.