„Soutěž pořádáme už několik let ve spolupráci s Krajským vojenským velitelstvím. Bez nich, bez jejich podpory, by to snad ani nešlo,“ sdělil Deníku za Klub vojáků v záloze Tachov B Juraj Gomolák s tím, že oficiálně se letos jednalo už o pátý ročník turnaje. „Ale soutěžili jsme už dříve, ještě ve spolupráci s vojenským útvarem Stříbro,“ doplnil Gomolák.

Do letošního ročníku se původně přihlásilo přes sto dvacet lidí, do samotné soutěže se jich zapojilo skoro devadesát. Kromě tuzemských střelců přijeli také bývalí vojáci z Německa a Polska. Střílelo se na šestnáct padacích terčů, každý mělo dvacet ran v kleče a dvacet v leže. Další disciplínou byla střelba z pistole do dvou druhů terčů.

„Na vojenské střelnici ve Strašicích jsme soutěž uspořádali proto, abychom mohli střílet z dlouhých palných zbraní. Z pistolí můžeme střílet prakticky na jakékoliv střelnici, ale z dlouhých palných zbraní jen na armádních střelnicích,“ vysvětlil Gomolák.

Pro turnaj musí pořadatelský klub zajistit ceny, střelivo, terče. Znamená to jednat s krajským vojenským velitelstvím, žádat výcviková střediska. Armáda poskytuje střelnici bezplatně. „Znamená to ale podávat žádosti s ročním předstihem, ale jistota, že bude střelnice k dispozici v původně plánovaném termínu, není nikdy. Také teď jsme museli termín soutěže o týden posunout,“ vyjádřil se tachovský organizátor soutěže.

Armáda České republiky podobné iniciativy vítá. „Určitě to pro nás je významné. Armáda má zájem, aby se takové soutěže konaly, protože aktivně činní vojáci při nich mohou být v kontaktu s vojáky v záloze,“ vyjádřil se za Krajské vojenské velitelství v Plzni Slavomír Tomčák.

Tachovští vojáci v záloze se chystají na podobnou soutěž také do Polska. „Bude to v říjnu a my teď musíme dát dohromady soutěžní družstvo,“ uvedl Juraj Gomolák.

Výsledky soutěže O pohár ředitele KVV Plzeň: 1. Pavel Horký 405,02 bodu, 2. Tomáš Hotra 395,29, 3. Martin Petríkovič 391,64, 13. Pavel Fuksa (Tachov) 320,48, 34. Antonín Osmik (Stříbro) 281,21, 44. Jan Vojta (Tachov) 252,75, 47. Jaroslav Kotala (Planá) 242,17, 74. Josef Bogáš (Tachov) 136, 76. Milan Krhoun (Tachov) 126.