Na akci se podíleli ZO ČSCH Stříbro ve spolupráci s OO ČSCH Tachov a KTZV Vohenstrauss. Patronem byl hejtman Plzeňského kraje Petr Zimmermann, poslanec Václav Votava a starosta města Stříbra Miroslav Nenutil. Expozice byla vskutku bohatá, na místě se sešlo 159 vystavovatelů z osmi okresů Plzeňského a Karlovarského kraje. K ohodnocení je připraveno 371 králíků 35 plemen, 454 holubů 28 plemen a 72 voliér drůbeže 29 plemen.

Děti neskrývaly nadšení, jen těžko je rodiče odtrhávali od klecí. Nejvíce drobotinu přilákali papoušci a drůbež. „Náš Adámek je unesený,vůbec ho odtud nemůžu dostat, nejvíc postává u drůbeže,“ říká maminka ročního Adama Jindřiška Šlajerová, u které ještě postával Samuel Slunečko. Z Únehlí přijela rodina Růžičkova. „Nám se nejvíc líbí hnědé husy, ty ještě nemáme,“ žadoní o přírůstek do domu kluci Vašík a Petr Růžičků. „Máte toho zatím dost, možná až příští rok,“ odbyla je maminka se slovy, že slepice, psi, koně, krávy a kočky na jednu rodinu zatím stačí.

Na místě vystavovali také včelaři a děti si mohly ozdobit perníčky se Štěpánkou Vrátníkovou. V další místnosti vystavovali zahrádkáři. Poskládané ovoce hrálo pestrou škálou barev, jaké umí vykouzlit jen podzim. Předseda chovatelů Antonín Stehlík je spokojen. „Je pěkná účast. Soutěž se pokaždé koná v jiném místě Karlovarského či Plzeňského kraje. My letos slavíme 60. let od založení organizace, a proto jsme měli velký zájem o to, aby soutěž proběhla ve Stříbře,“ prozradil nám Antonín Stehlík, který chválil spolupráci s městem a dalšími obcemi.

„Musím moc poděkovat jak našim členům, tak těm přespolním a z dalších okresů, moc nám pomohli,“ posílá dík za pomoc stříbrský předseda. „Teda, to je krásná výstava,“ chválila Renata Chovancová. „Koupili jsme si med a děti mají z výletu radost. Akorát malá Kamilka se hrozně bojí kohoutů,“ smála se Chovancová. Velký zájem vyvolali holubi, kterým se říká voláci. "Mají totiž velké vole a to umí hodně nafouknout. Holub se tak předvádí. Samice je mají menší," vysvětlil nám Josef Veřtat z Tachova, který přivezl Moravské pštrosy.

Martina Sihelská