VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vojenský veteránský spolek hledá příznivce z Tachovska

Tachovsko – Zájemci o vojenskou historii z období monarchie chtějí obnovovat památníky i diskutovat.

9.12.2014
SDÍLEJ:

Hledáme potomky, informace Emanuela Šimánka z Diany, kterému byly uděleny dva diplomy vojenskými veteránskými spolky. Foto: Archiv F.Václava

Dříve byly snad v každé větší vesnici. Vzpomínalo se tam na někdejší vojenskou službu. Řeč je o vojenských veteránských spolcích, které sice v Česku existují i dnes, na Tachovsku však, ale není ani jeden. Právě proto a ve vztahu ke svým zálibám se rozhodl František Václav ze Lhotky takový jeden veteránský spolek založit v našem regionu. „Aby se trochu rozhýbala jednak diskuze o období monarchie a také aby se zde dělaly věci podobně jako jinde. Jde vlastně také o tachovskou historii," říká o svém záměru s tím, že jedním z hlavních cílů je obnova památníků obětem první světové války.

Hnacím impulzem byly jednak jeho sběratelské zájmy a také v poslední době získání dvou zajímavých dokumentů. Jde o diplomy udělené Emanuelu Šimánkovi z Diany vojenskými veteránskými spolky v Přimdě a Rozvadově. Ptal se například v Přimdě na úřadě, zda o tom neví nějaké historické souvislosti, ale podle sběratele nic nedohledali, nevěděli. Prý také kvůli tomu, že Přimda byla za druhé světové války poničena bombardováním a mnoho cenných dokumentů nenávratně zmizelo.

Na Tachovsku nově vzniklý vojenský veteránský spolek naváže a bude čerpat ze zkušeností Svazu c.k. vojenských vysloužilců zemí Koruny české, který podobné spolky zastřešuje. „Jde o spolek lidí, kteří vskutku pracují. Za poslední dva roky obnovili na dvacet pět pomníků," dále popisuje Václav, jež je čestným členem uvedeného svazu.

První počin vznikajícího vojenského veteránského spolku na Tachovsku je už v plánu. František Václav hodlá obnovit pomník právě ve Lhotce. "Udělám to. Buď sám nebo ve spolupráci se spolkem," poukazuje.

Snahu založit na Tachovsku vojenský veteránský spolek vítá Hynek Domalíp ze Svazu c.k. vojenských vysloužilců zemí Koruny české. „Snažíme se obsáhnout celou republiku a na Tachovsku podobný spolek ještě není. Takže celé té věci jsem nakloněn," podotýká a dodává, že: „budeme nápomocni, jak jen to půjde. Je dobré, když se něco dělá pro lidi, aby například věděli, kde žijí, jakou má to místo historii."

Zapojte seHledáme příznivce a zájemce o historii vojenství. Chcete-li přispět informacemi nebo se aktivně účastnit dění spolku, ozvěte se na antonin.hribal@denik.cz nebo přímo zakladateli vojenského veteránského spolku na Tachovsku Františkovi Václavovi na telefon: 603172194

Spolky vojenských vysloužilců byly 
a jsou zakládány například pro…
… pro připomenutí generacemi neprávem opomíjeného hrdinství našich předků, bývalých vojáků c. k. armády, prokázaného bezpočtukrát na všech bojištích mnohých válek a bitev v minulosti vybojovaných.
…pro připomenutí jejich statečnosti, s níž často hleděli smrti do tváře a přesto věrně a neochvějně stáli v řadách vojsk pod císařským praporem k obraně své vlasti.
…pro připomenutí jejich hrdosti, s níž tito dříve udatní bojovníci později oblékali slavnostní uniformu vojenského vysloužilce.
…pro připomenutí jejich ušlechtilosti a obětavosti, s níž se starali o své nemohoucí a nemocné druhy.
…pro připomenutí jejich věrnosti, s níž stáli při sobě až do svého posledního dne.
…pro připomenutí památky našich pradědů a dědů. Zdroj:vyslouzilci.cz

Hledáme potomky, informace
Emanuela Šimánka z Diany, kterému byly uděleny dva diplomy vojenskými veteránskými spolky.

Autor: Antonín Hříbal

9.12.2014
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rozkvetlé třešně u Těchlovic.
12

Síla přírody: ohořelé větve rozkvetly

Pavel Vrba

Vrba: Máme co napravovat

Asistenční pes s vámi nesmí, slyšela vozíčkářka v obchodu

Plzeň - Personál prodejny a ostraha zákaz vstupu popřely.

I v komunistické baště vyhrálo Babišovo ANO

Horní Kozolupy – Jako jediná strana v celém okrese dokázala KSČM v parlamentních volbách v roce 2013 získat přes padesát procent hlasů. Konkrétně 50,84%. Komunisté vůbec měli ve všech volbách v této obci na růžích ustláno.

Hubník: Škoda první půle

Lugano (od zvláštního zpravodaje deníku) – Utkáním proti Luganu naskočil znovu do mužstva po dlouhé pauze zaviněné vleklým zraněním. Svůj návrat si ale kapitán Viktorie Roman Hubník představoval určitě jinak. Jeho tým prohrál v Luganu 2:3 a ani on sám neměl svůj den.

V uličkách Tachova vyhrál Tomáš Jaša

Tachov – Více než 150 běžců v několika věkových kategoriích přilákal tradiční říjnový Večerní běh Tachovem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení