„Bylo to pro mne velké překvapení, nečekal jsem to a o to více si tohoto vyznamenání cením," řekl Deníku osmašedesátiletý horník, který je jedním ze zakládajících členů spolku. A právě stříbrský hornický spolek Jiřího Vojtu na ocenění navrhl.

„V roce 2002 se pan Vojta stal jedním ze zakládajících členů našeho spolku a od těch dob s námi pravidelně spolupracuje. Účastní se většiny akcí, jezdí s námi na hornická setkání, podílí se na rekonstrukci skanzenu a štoly Prokop," uvedl místopředseda spolku Karel Neuberger.

Vyznamenání převzal Vojta v úterý v Praze společně se 17 dalšími horníky z celé republiky z rukou ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka. Dalšími gratulanty přímo na pódiu při slavnostním aktu byli dále předseda Českého báňského úřadu Martin Štemberka, odborový předák horníků Jan Sábel a za Zaměstnavatelský svaz Zdeněk Osner.

„Předávání ocenění se neslo v příjemné atmosféře a doufám, že ocenění si tuto svoji osobní chvíli užili. Poté byli všichni přítomní pozváni na malé občerstvení," dodal Neuberger.

Vyznamenaný stříbrský horník začínal na uhlí v západočeském revíru ve Zbůchu. Poté přešel do Stříbra. „Tam jsem fáral od roku 1965 až do ukončení těžby v rudném revíru." Po uzavření stříbrských šachet působil dále u podniku, ovšem v náhradní výrobě.

Udělené vyznamenání ještě nestačil pořádně oslavit. „Bylo to takové příjemné překvapení, že to teprve s kamarády trochu oslavíme v sobotu, kdy máme výroční schůzi," dodal vyznamenaný horník, který fáral ve stříbrském revíru i s oběma výše jmenovanými dalšími stříbrskými držiteli nejvyššího hornického vyznamenání.