Zatímco dvě třetiny republiky mají odvoleno, zbytek se chystá k urnám i tento víkend. A to se týká také většiny Chebska a celého Tachovska. Koná se zde totiž druhé kolo senátních voleb.

Jaká volební účast bude na Tachovsku, se dá těžko odhadnout, ale pravděpodobně bude vyšší než na Chebsku. Tam se totiž očekává slabá volební účast, protože jsou oba postupující kandidáti z Tachovska.

„Nepočítám s žádnou vysokou účast," řekla předsedkyně volební komise v Okrouhlé Šárka Soukupová. „Pokud mohu zkusit odhadnout volební účast, tak myslím, že více než dvanáct procent to nebude. Spousta lidí podle mého k volbám nedorazí kvůli tomu, že ani jeden kandidát není z Chebska."
I když chebská část volebního obvodu má zhruba o patnáct tisíc voličů více než tachovská, ani po 12 letech nebude mít svého senátora (před Miroslavem Nenutilem totiž byl senátorem za tento obvod Ladislav Macák). Mnohým lidem tak chybí motivace jít volit. To míní zkušení volební komisaři.

Budoucí senátor vzejde z dvojice Miroslav Nenutil (ČSSD) a Jiří Dufka (ANO 2011). Oba získali nejvíce procent v prvním kole, kde voliči rozhodovali z osmi kandidátů. Tři z nich byli z Tachovska (kromě Nenutila a Dufky ještě Libor Špaček z Prostiboře) a pět z Chebska.

Komu dají voliči přednost, bude jasné v sobotu odpoledne. „Mně osobně je blíže Miroslav Nenutil. Je to i o osobním vztahu, znám ho dobře. Navíc už je v Senátu nějakou dobu a jsem přesvědčen, že svoji práci v Senátu dělá dobře," vyjádřil se Deníku bývalý dlouholetý starosta Černošína a nově zvolený zastupitel Miloslav Plincelner.

Dufku budou volit zejména příznivci sportu. „Zatím nejsem rozhodnutý jít volit, instituce Senátu je mi trochu proto srsti, ale pokud půjdu, podpořím Jirku Dufku," řekl Deníku ředitel FK Tachov Petr Móži.

A na Chebsku? „Jsem konzervativně založený, proto budu ve druhém kole senátních voleb hlasovat pro toho, koho znám. Tím člověkem je Miroslav Nenutil," uvedl chebský kronikář Jindřich Josef Turek. „Mám za to, že má silné vazby na náš region, ačkoliv pochází z Tachovska. Nedokážu říct, zda by lidé měli k volbám jít, či nikoliv. Je na každém občanovi, zda chce něco změnit anebo zda na volby rezignuje," dodal.

V senátním obvodu číslo 3 Cheb volí obyvatelé z celého okresu Tachov a z Chebska – mimo obce Mariánské Lázně, Mnichov, Ovesné Kladruby, Prameny, Teplá, Vlkovice, Zádub-Závišín. Nový senátor bude zastupovat zájmy celkem 84 obcí.

Senát je složen z 81 senátorů, kteří jsou voleni na šest let, přičemž každé dva roky probíhají volby do třetiny Senátu. První volby do Senátu PČR se konaly na podzim roku 1996.

Více k tématu najdete v pátečním tištěném Tachovském deníku

(jk, sim, bež, kuč, bur)