Parlamentní volby v roce 2010: účast 27,19 procent. To jsou statistické údaje z volebních účastí při několika posledních volbách ve Zhoři. Obec se pravidelně vyznačuje jednou z nejnižších volebních účastí v tachovském okrese.

Jediné volby, které obyvatele této obce, vzdálené 12 kilometrů od Stříbra a co by kamenem dohodil od hranice s domažlickým okresem, zajímaly více, byly obecní. V roce 2010 přišlo při komunálních volbách 35,65 procent všech voličů. „Sám si to nedovedu vysvětlit. U nás je slabá účast skoro u každých voleb. Připadá mi to, jako kdyby lidé zalezli domů a už nechtěli vyjít ven. Přitom máme jen Zhoř, k volbám nemusejí odnikud z žádné osady jezdit," poznamenal místostarosta Stanislav Novák. Nízká účast ale podle něj nebývá jen u voleb, ale i u jiných akcí ve vesnici.

Malé procento v kolonce volební účast se dá podle Nováka vysvětlit také poměrně velkým množstvím lidí, kteří sice mají ve Zhoři napsané trvalé bydliště, ale nezdržují se tam. „Ze 117 voličů na seznamu je jich možná třicet, kteří se tu vůbec nezdržují. Na druhé straně je tu také dost těch, kteří tady sice bydlí, ale přihlášení jsou jinde," uvedl.

Jeden příklad za všechny: „Na seznamu trvale přihlášených máme třeba člověka, který ve Zhoři nebydlí už možná třicet let. Občas se tu na něj ptá policie, ale prostě tu není, jen je trvale přihlášený," popsal situaci místostarosta.

K volbám chodí podle předsedkyně volební komise Dáši Kolečkářové víceméně stejní obyvatelé. „A spíše to je starší generace, mladší chodí méně," uvedla Kolečkářová, která má s prací ve volební komisi dlouholeté zkušenosti.

„Lidi nemůžete samozřejmě nutit, aby šli k volbám. Když se jich občas zeptáte, jestli půjdou, často mě pošlou někam… Nebo slíbí, že přijdou, ale neukážou se," komentovala Kolečkářová.

Při prvním kole prezidentských voleb přišlo ve Zhoři 30 lidí. V průměru dva voliči za hodinu. Komise tak má spoustu volného času. „Ten trávíme tak, že pijeme kávu, luštíme křížovky, povídáme si. a čekáme, až někdo přijde volit," uvedla předsedkyně. (Během naší půlhodinové návštěvy ve Zhoři si odvolil pouze místostarosta – pozn. red.)