Přes dvaačtyřicet procent hlasů, přesně 5627 hlasů, získala na Tachovsku ve volbách do krajského zastupitelstva Česká strana sociálně demokratická. Voleb se v okrese zúčastnilo 35,04% procent voličů, volební komise vyňaly z uren 13 363 platných hlasů. Na druhém místě za ČSSD skončila KSČM, která získala 3467 hlasů, což je necelých 26 procent. Třetí ODS má 17,70% hlasů.

Dramaticky vypadalo sčítání hlasů ve volbách do Senátu. Dlouho celkem jasně vedli dva kandidáti z Tachovska, Miroslav Nenutil (ČSSD) a František Podlipský (KSČM). Když zbývalo sečíst hlasy z deseti procent okrsků, dostal se na druhé místo františkolázeňský starosta Ivo Mlátilík (NK). Ten již svoji pozici na úkor Františka Podlipského udržel.

Vítězem prvního kola senátních voleb se stal Miroslav Nenutil, který získal 26,6% hlasů, druhý Ivo Mlátilík 22,03%. „Mám z postupu do druhého kola samozřejmě radost. Zároveň děkuji všem lidem za podporu a prosím je o podporu ve druhém kole. Zvláště pak obyvatele Tachovska, aby měli znovu svého zástupce v Senátu,“ řekl nám Nenutil bezprostředně po zveřejnění výsledků a zároveň poděkoval za projevená blahopřání. „Nestačím na ně odpovídat. Teď budu přemýšlet, jak prožiji tento týden, abych získal důvěru voličů. Věřím, že se mi podaří oslovit všechny slušné lidi, protože chci zastupovat tento region,“ dodal.

Zatímco senátní volby se rozhodnou v pátek a v sobotu, krajské byly rozhodnuty, jasně zvítězila ČSSD. „Pro nás je výsledek voleb na Tachovsku vynikající, ani jsem ho tak výrazný nečekal,“ komentoval volební výsledky poslanec Parlamentu ČR Václav Votava, který za ČSSD kandidoval do krajského zastupitelstva na třetím místě. „Chtěl bych tedy poděkovat těm, kteří nám věřili,“ dodal. Na základě preferenčních hlasů by se do krajského zastupitelstva měli za ČSSD dostat z Tachovska ještě Ladislav Macák a Jiří Struček. „Potřebujeme mít tak výrazné zastoupení v zastupitelstvu, abychom pomohli Tachovsku i po krajské linii,“ doplnil Votava.

Pro ODS je výsledek voleb na Tachovsku drtivou porážkou. Řekl nám to krajský radní Jiří Kalista. „Vítězství se komentuje určitě snáz. Kdyby porážka ODS přišla jen někde, asi bychom hledali, kde se stala chyba. Ale pokud je vítězství ČSSD tak drtivé, musí to asi zhodnotit politologové. Pro nás je to porážka a nezbývá, než vítězi pogratulovat,“ vyjádřil se. Jiřího Kalistu osobně těší, že v jeho domovských Konstantinových Lázních ODS vyhrála před ČSSD.

Třetí nejsilnější stranou v kraji, na Tachovsku dokonce druhou, se stala KSČM. „Máme devět mandátů. O jeden jsme klesli. Ale i přes ten tlak, který je na nás vyvíjen, považuji výsledek za dobrý,“ vyjádřil se František Podlipský, který kandidoval na druhém místě. Postup do druhého kola senátních voleb mu unikl o dvě procenta. „Mrzí mne to, protože byl výsledek tak těsný, ale neberu to jako tragickou porážku. Musím oběma postupujícím popřát a my teď popřemýšlíme, co jsme mohli udělat lépe, abychom postoupili,“ dodal.