Zatímco při posledních volbách byla celostátní účast osmadvacetipro­centní, podle mínění starostů se účast při nastávajících volbách bude pohybovat těsně pod hranicí dvaceti procent.

„I když jsem optimista, myslím si, že účast půjde hodně dolů,“ říká starosta Kostelce František Trhlík.

Podle jeho názoru ovlivní zájem lidí o volby do Evropského parlamentu předvolební kampaň jednotlivých stran. „To ,co se tam dělo, bylo hrozné. Spoustu lidí to od voleb určitě odradí,“ podotkl Trhlík. Stejného mínění je i starosta Přimdy Miloslav Kunt. „Kampaň nebyla ani tak o stranách, jako spíše o jednotlivcích,“ uvedl. Odhad prvního muže přimdské radnice ohledně účasti voličů činí necelých 25 procent.

„Také se ale může stát, že budeme rádi za dvacet procent,“ dodal s tím, že účast mohou ovlivnit i další faktory. „Například počasí. Pokud bude hezky, tak spousta lidí do volebních místností vůbec nedorazí,“ podotkl Kunt.

Podle starostů si je ale na druhou stranu třeba uvědomit, že by se volby do Evropského parlamentu neměly podceňovat.

„Řada lidí si totiž myslí, že tady o nic nejde. Opak je pravdou, Evropu musíme podpořit,“ konstatoval kostelecký starosta.

To si ale zřejmě někteří občané nemyslí.

„K volbám nepůjdu. Všechno je to jenom zbytečná ztráta času a můj hlas stejně nic neovlivní,“ uvedl pětadvacetiletý Jaroslav Zálepa z Plané.

„Volby do europarlamentu by vůbec neměly existovat. Když jsem se díval na kandidátky jednotlivých stran, spousta jmen mi vůbec nic neříkala. Jak mám dát hlas někomu, koho vůbec neznám nebo jenom podle vidění z nějakých televizních zasedání,“ dodal Zálepa.