„V předchozích letech jsme službu veterináře museli vyhledat tak jednou až dvakrát do roka. Jeden takový odchyt nás přijde až na tři tisíce korun,“ uvedl starosta Plané Karel Vrzala.
Další peníze přijdou radnici za péči o zvíře v městském psím útulku. „Krmení také není zadarmo,“ poukazuje plánský starosta s tím, že o psy se v útulku starají příslušníci městské policie.
Pokud se ani po výzvách majitel nenajde, po čtrnácti dnech hledá město pro psíka nového páníčka.
„Jestliže se zvířete někdo dobrovolně ujme, až do konce života psa za něj neplatí žádné poplatky,“ seznámil nás Vrzala s motivací pro dobrovolníky.
Odborníci radí: „Než si pořídíte psa, vše si řádně rozmyslete. Rozvažte, zda pro něj budete mít čas nebo řádné prostory pro jeho pohyb“.
Zamyslet se je obzvláště nutné, pokud chcete psa pořídit dítěti. Pes totiž není hračka, kterou, až ho omrzí, může váš potomek bez problémů odložit. „Už několikrát mně dcera žádala, abych jí psa koupila. Zamítla jsem to. Není ještě ve věku, kdy by mohla za zvíře přijmout zodpovědnost. Až by jí pes omrzel, musel a bych se o něj starat sama. A to vzhledem k mému pracovnímu vytížení nepřichází v úvahu,“ řekla Karolína Janečková z Tachova.
Co dělat, když se vám i přes veškerou péči pes zaběhne? Doporučujeme pozeptat se v útulku, jestli se nenašel. Zvíře ale nemusí v útulku skončit hned a proto je dobré už při první návštěvě uvést charakteristické znaky vašeho miláčka. A hlavně, nechat na sebe kontakt.
Důležitá je prevence. Za pár korun můžete koupit šroubovací kapsli na obojek, do které se vejde papírek se jménem vašeho zvířete i s vaším telefonním číslem. Drobnou investicí ušetříte řadu problému sobě i svému miláčkovi.