VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Votava: Stačilo by neházet venkovu klacky pod nohy

Tachov - Počátkem dubna navštívil Tachovsko ministr průmyslu Martin Kuba. Setkal se s některými starosty obcí i zástupci podnikatelů. Tématem rozhovorů s nimi byla i podpora Tachovsku jako hospodářsky slabému regionu. Setkání s ministrem se účastnil také Václav Votava, poslanec Parlamentu České republiky.

17.4.2012 2
SDÍLEJ:

Václav Votava.Foto: DENÍK/Jiří Kohout

O čem jste na setkání hovořili?

Připomněl jsem panu ministrovi stále platné usnesení vlády o podpoře hospodářsky slabých okresů, které bohužel existuje jen na papíře bez konkrétního naplňování. Podle pana ministra ale plošná podpora slabých regionů není tou správnou cestou k jejich prosperitě. Jinými slovy, co si nedokáže pomoci samo, bude ponecháno svému osudu a zapomenuto.

Tachovsko se na tomto seznamu ocitá střídavě.

Dovolím si krátký exkurz do historie. Tachovsko bylo zařazeno mezi ekonomicky slabé okresy již před rokem 2006. Pak došlo k mírnému zlepšení v hodnocení. Musím ale podotknout, že se hodnotily jen čtyři ekonomické ukazatele, a bylo vyřazeno. Jenže přišel rok 2009 a uzavření stěžejního zaměstnavatele ve Stříbře, prudký nárůst nezaměstnanosti a s tím další navazující problémy drobných živnostníků a snížení kupní síly obyvatel a podobně. Na můj podnět tehdejší ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška inicioval znovuzavedení programu podpory hospodářsky slabých regionů a usnesením vlády z února 2010 byl mezi ně okres Tachov znovu zařazen. Tím ale bohužel vše skončilo. Program byl sice naplněn, ale pouze 50 miliony, přičemž do roku 2007 bývalo k dispozici každoročně až 500 milionů. Snaha poslaneckou iniciativou navýšit program o dalších 200 milionů korun se bohužel nepodařila ve Sněmovně prohlasovat. A co hůř, pro další roky, tedy 2011 a 2012 už nepřišla ani koruna. Ani jiné zvýhodnění. Usnesení vlády, které dosud platí o soustředěné podpoře státu, tedy i okresu Tachov, je tak jen prázdným kusem papíru.

Nemyslíte tedy, že je to spíše otázka peněz?

Jak řekl pan ministr, peníze ve státním rozpočtu nejsou a když dá vláda jedněm, budou chtít i další. Ano, koaliční vláda nepřemýšlí kam prostředky dát, ale kde je pod dojmem snižování deficitu seškrtat. Ano, šetřit se musí, snižovat zadlužení státu se musí. Otázkou je jakým způsobem. Pouhými škrty, především u investic a u podpory zaostalejších částí země, k prosperitě jistě nedojdeme. Někdy mám dojem, že jsou spíš podnikatelé trestáni za to, že podnikají v oblastech, kde jsou špatné silnice, řídká hustota osídlení, vyšší nezaměstnanost a horší dostupnost základních služeb včetně zdravotnictví.

Existují ještě jiné možnosti podpory než dotacemi ze státního rozpočtu?

Podpora zaostávajících, převážně venkovských regionů nemusí být bezpodmínečně jen v přímých dotacích. Stačilo by, kdyby se venkovu přestaly házet klacky pod nohy. Podívejme se třeba na záměr ministerstva školství změnit systém financování regionálního školství, který jistě může vést až k rušení především menších venkovských škol a malotřídek. Pro pražského úředníka možná racionální krok, pro obec a její okolí zhouba. Příklad další, zdravotnictví. Dostupnost zdravotní péče na Tachovsku je již tak dost omezena absencí okresní nemocnice a přesto Všeobecná zdravotní pojišťovna uvažuje o uzavření některých oddělení. Například i porodnice ve Stodě. Věřím však, že po peticích a odporu kraje se tak nakonec nestane. V Praze dojedete do nemocnice tramvají nebo pěšky. Jak daleko to máme do nejbližší nemocnice v příhraničí, to úředníky z centrály pojišťovny v Praze zřejmě netrápí. Nevzdaluje se nám jen školství a zdravotnictví, ale i některé úřady či zákaznické kanceláře. Nejnověji se hovoří o zrušení okresního pracoviště Pozemkového úřadu a Pozemkového fondu. A tak pro člověka z odlehlé obce, který nemá internet ani auto, je vyřízení jeho záležitostí často výlet na celý den. Totéž platí pro starosty a podnikatele . Také oni ztratí více času při shánění razítek a potvrzení. Přitom se stále hovoří jak vše dostat blíže k občanovi. Musím si tedy položit otázku, zda stát chce obydlený, rozvíjející se venkov nebo venkov vybydlený, chudý, zaostalý a především nezajímavý pro mladé lidi. A s tím souvisí také i odpověď, zda pomáhat hospodářsky slabým venkovským okresům mezi něž Tachovsko patří.

Autor: Václav Šimek

17.4.2012 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Snímky z Večerního běhu Tachovem.
22

V uličkách Tachova vyhrál Tomáš Jaša

Karolínu Zemánkovou neodradilo od voleb ani pokročilé těhotenství, Marie Ďurová přišla ve stylovém triku s trikolórou.
5

Ve Stříbře šla volit i maminka před porodem, v komisi byla žena s trikolorou

Výlov Regentu začal

Stovky milovníků rybích pochoutek se zúčastnily prvního oficiálního dne výlovu rybníku Regent, který je největším rybníkem na území Tachovska.

Čeští a bavorští policisté se radili o migraci, pronásledování i drog

Tachov – Ke společné diskusní poradě zasedli v Tachově na zámku policisté z tachovského okresu a příhraničních regionů Bavorska.

Plzeň nezvládla prodloužení, v Třinci bere bod

Debut v dresu plzeňské Škodovky si odbyl obránce Jakub Kindl.

Zájem je vyšší, na venkově nápor teprve čekají

Tachovsko - Úderem druhé hodiny odpolední začaly letošní volby do poslanecké sněmovny také v okresním městě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení