Na post starosty byli stranami nominování tři kandidáti. Vždy to byli lídři volebních kandidátek. TOP 09 navrhla Václava Krejčího, komunisté Josefa Švarcbeka a ODS pak Martinu Němečkovou. V prvním kole tajné volby získal Krejčí tři hlasy, Němečková se Švarcbekem shodně po šesti. Všichni tři se tak střetli ve druhém kole. To už ale mělo jasný výsledek. Václav Krejčí nyní získal pět hlasů, Josef Švarcbek jeden a Martina Němečková devět. V tu chvíli předal Karel Vrzala funkci starosty Němečkové a ta se ujala i funkce řídící schůze. Zároveň poděkovala voličům za projevenou důvěru.

Po volbě starosty následovala volba místostarosty. Do ní zastupitelé nominovali sociálního demokrata Petra Nyče a občanského demokrata Pavla Nutila. Nutil ale nad Nyčem suverénně vyhrál v poměru dvanáct ku třem.

Nedlouho poté byli zvoleni i městští radní. Ač vzešli z nominací čtyři kandidáti, do rady se dostali jen tři. Starostka s místostarostou jsou v radě automaticky. Rada tak má následující složení: Josef Matějovský za KDU-ČSL, Jan Teplík za Suverenitu Jany Bobošíkové a Josef Švarcbek z KSČM. Někdejší zastupitel za ODS a nynější kandidát za TOP 09 Miroslav Křístek však zcela propadl.

Členové a předsedové finančního a kontrolního výboru budou zvoleni při druhém jednání zastupitelsva v půlce prosince. V Plané se dále žádná ze stran nedohodla na koalici. ODS tak má v zastupitelstvu čtyři mandáty, ČSSD, TOP 09, KSČM po třech, po jednom pak Suverenita Jany Bobošíkové a KDU-ČSL.

Po oficialitách přišly na řadu gratulace. Martině Němečkové z pravicové ODS poblahopřál i Josef Švarcbek z KSČM. „Pokud to bude starostka Martina Němečková myslet s městem upřímně, bude mít u komunistů vždy zelenou,“ řekl Deníku krátce po zasedání Švarcbek.

Novou plánskou starostku ale v nejbližších dnech čeká mnoho povinností. V úterý ráno se sešla s bývalým starostou Karlem Vrzalou, který ji začal postupně zasvěcovat do práce starosty. „Musím také zavolat ředitelce učiliště a domluvit se s ní, co a jak,“ uvedla Němečková. „Jak jste slyšeli, pan starosta je nekompromisní,“ dodala s úsměvem Němečková.

S novou starostkou připravujeme rozhovor.