Deník proto připravil pro čtenáře rozhovor s Marií Plesarovou, dlouholetou tachovskou kantorkou tělem i duší, která se jistě zapsala do srdcí mnoha svých bývalých žáčků. A přestože už před několika lety oslavila osmdesátku, je stále vitální, plná života, energie i optimismu.

Co vás vedlo k tomu, že jste se stala učitelkou?

Původně jsem chtěla jít k divadlu. To mi bohužel nevyšlo. Nakonec jsem si řekla, že když budu stát před lavicemi a dobře hrát, tak snad děti zaujmu. Obě profese jsou si trochu podobné. Po gymnáziu jsem studovala na filozofické fakultě. Tehdy to bylo trochu jiné než dnes. Kdo absolvoval čtyři semestry, mohl jít učit na první stupeň. Ale na vlastní pedagogickou činnost nás tehdy moc nepřipravili.

Jaké byly vaše první zkušenosti s učitelováním?

V roce 1949 jsem dostala umístěnku na Tachovsko, do Starého Sedliště. Hned první setkání s tehdejším ředitelem školy začalo úsměvně, když jsem si ho spletla se školníkem. Pocházím z Plzně, do té doby jsem neznala malotřídní školy. Najednou jsem měla učit tři ročníky najednou. Nevěděla jsem, jak to budu dělat. Říkala jsem si, že druháky budu učit dopoledne, čtvrťáky odpoledne, ale kdy budu mít čas na páťáky? Ředitel se tenkrát jen chytal za hlavu. Naštěstí vše dopadlo dobře a on mě zaučil. Také jsem v té době jezdila do školy v Maršových Chodech. Tam byl výborný učitel, jmenoval se Hoblík. On si s dětmi hrál. Uměl to s nimi. Ten mě také hodně naučil. Začátky byly těžké, ale nakonec jsem se do toho dostala a kantorské povolání jsme si zamilovala. Ve Starém Sedlišti jsem působila až do roku 1956. Pak jsem se přestěhovala do Tachova. V té době už jsem měla rodinu.

Vzpomínáte někdy na školu?

Nikdy jsem nezapomněla. Dodnes, když mne bývalí žáci pozvou na setkání, tak mne to pohladí. Říkám si, že největší odměnou pro kantora nejsou peníze, ale když dostane od dětí nějaký dárek. Když mne pozvou, dají mi kytičku a popovídáme si spolu. Jsem hrdá na to, že dodnes si téměř všechny děti pamatuji. Co jsem měla včera k obědu, to zapomenu, ale všechny ty děti mám dodnes před sebou.

Potkáváte se stále se svými kolegy?

Dnes už ne. Ti, kteří byli se mnou stejně staří, už nežijí.

Kdybyste si znovu měla vybrat, byla byste zase učitelkou?

Samozřejmě. Neměnila bych. Mám tak krásné vzpomínky, které mě hřejí. Když si zpětně promítnu svůj život, tak k těm nejkrásnějším vzpomínkám určitě patří škola. Dobrý kantor není ten, který jen dobře učí, ale ten, který rozumí dětem a který je má rád. To je nutná podmínka, mít děti rád. Neznamená to, že se s nimi budu mazlit, že jim budu něco promíjet. Ale mít vždy na zřeteli jejich dobro. Když je někdo flákač, tak ho dovedu setřít, ne proto že bych ho neměla ráda, ale proto, že ho chci někam dostat. Naopak mi bylo líto dětí, které se sice snažily, ale byly slabší v učení. Těm jsem se snažila alespoň trochu pozdvihnout sebevědomí.