„Porota hodnotila vzhled a chuť, výsledky z obou kategorií se sečetly do celkového hodnocení. Mezi šestnácti vzorky byly všechny sladké, jedinou podmínkou bylo, aby byla základní surovinou jablka,“ uvedla vedoucí soutěže Jaroslava Chaloupková.
Nejlepší vzhled štrúdlů měli podle poroty Marie Válová z Olbramova, Daniel Pech z Domaslavi a Štěpánka Janotová z Plzně. Všichni získali shodný počet bodů. Také v hodnocení chuti byl na prvním místě shodný počet bodů, a ten získali Milena Náhlovská a Miroslav Nejedlý, oba z Domaslavi. Třetí byla Štěpánka Janotová, která nakonec v celkovém součtu bodů zvítězila, společně s Miroslavem Nejedlým. Třetí nejlepší štrúdl upekla Marie Válová.
„Hodnocení nebylo vůbec jednoduché, všechny přihlášené výrobky byly dobré. Nejvyšší hodnocení, tedy pět bodů, jsem dal třem nebo čtyřem vzorkům,“ řekl nám člen poroty, Jan Soulek z Bezdružic.
Mezi soutěžícími, kteří přihlásili svůj jablečný výrobek do klání o nejlepší štrúdl, byla také Jarmila Klepsová ze Stříbra. „Soutěže se zúčastňuji pravidelně, předloni jsem skončila na druhém místě. Letos jsem se také hodně snažila, ale mezi tři nejlepší jsem se nedostala,“ sdělila nám.
Všechny soutěžní vzirky si kromě poroty mohli ochutnat také návštěvníci. „Přišli jsme asi už pozdě, zbylo na nás posledních pár maličkých kousků, ale i ty nám chutnaly,“ řekla Zdeňka Otáhalová, která přijela na Krasíkov z Toužimska.
V programu Slavností jablek, které připravil Mikroregion Konstantinolázeňsko s dalšími partnery, bylo několik kulturních vystoupení. Představili se například školáci s divadelním představením o hradu Švamberk, vystoupil soubor historické hudby Cavalla, loutkové divadlo, skupina historického tance Romance. Večer se ve dvoře pod Krasíkovem uskutečnil nultý koňský bál.
Návštěvníci si mohli také nakoupit výrobky lidových řemesel na historickém jarmarku, který byl v areálu hradu, případně si zkusit sami něco vyrobit v některé z četných řemeslných dílen.
„Jsem velice spokojena, přišlo mnoho lidí a počasí se vydařilo. Plný turistů i cykloturistů byl také speciální vlak, který jsme nechali vypravit z Plzně,“ vyjádřila se Marie Válová, která měla Slavnosti jablek na starosti.
Jedním z vrcholů byl křest knihy Práce jako na kostele. „Kniha navazuje na stejnojmenný projekt a pojednává o tom, jak znovuožívají kostely v tomto regionu a o lidech, kteří se kolem záchrany kostelů pohybují,“ vysvětlila Válová.