Auto hoří, vše probíhá podle plánu a z vysílačky zní pokyny od velitele zásahu. Jde se do akce. Ve čtvrtek dopoledne probíhalo za Otročínem cvičení integrovaných záchranných složek Plzeňského kraje a společnosti Net4Gas na téma porucha plynovodu.

„Za obcí Otročín došlo v důsledku poruchy plynovodu k iniciaci plynu a vyvržení zeminy a kamení do okolí. Řidič, který tou dobou projížděl po silnici ve směru na Svojšín, strhl volant a havaroval. On i spolujezdkyně byli při snaze uniknout sloupu ohně zasaženi tepelnou radiací a utrpěli těžké popáleniny. Jejich auto působením sálavého tepla vzplanulo," popsala  simulovanou událost mluvčí hasičů Pavla Jakoubková.

Hlavním cílem společného cvičení bylo prověřit především komunikační a informační mechanismy při neočekávané poruše plynovodu, stejně tak jako akceschopnost zásahových jednotek záchranných složek.  „Přestože jsme dnes s plzeňskými hasiči cvičili situaci, jejíž vznik je díky násobným bezpečnostním a monitorovacím systémům u přepravní soustavy Net4Gas zcela vyloučen, jsem rád, že jsme si mohli prověřit funkčnost a efektivitu vzájemné spolupráce s integrovanými záchrannými složkami Plzeňského kraje," řekl po cvičení mluvčí společnosti Net4Gas Milan Řepka.

Požární cvičení je plněním ročních plánů, které se musí plnit každý rok. Každý územní odbor hasičů musí udělat jedno velké požární cvičení. Čtvrteční cvičení bylo hlavně o nacvičení události při výbuchu plynu, automobil v příkopu a dva zranění byli doplněním akce. Zajímavé zpestření to bylo ze všeho nejvíce, protože šlo o dramatickou scénu plnou adrenalinu. „Hasiči z nebezpečné zóny zachránili dvě osoby, které byly fiktivně těžce popálené, poskytli jim patřičnou předlékařskou péči a transportovali do bezpečí. Požár auta v plném rozsahu zlikvidovali pomocí dvou vysokotlakých proudů. Hasiči před sálavým teplem vodní clonou a deflektory ochraňovali objekt a okolí traťového uzávěru plynovodu.

Vodu na ochlazování hasiči dopravovali z čerpacího stanoviště ve Svojšíně kyvadlově. Policisté na tomto cvičení zajišťovali uzavření prostoru na hranici bezpečné vzdálenosti od místa zásahu na dvou křižovatkách a objízdné trasy. Zároveň zajišťovali vhodné podmínky pro příjezd vozidel integrovaných záchranných složek k místu zásahu a odklon a regulaci dopravy," popsala mluvčí. Cvičení bylo i zajímavé v tom, že pro částečnou simulaci velké hlukové zátěže, která by doprovázela skutečný únik plynu, byly do blízkosti havárie instalovány přetlakové ventilátory, které ztížily v místě události hlasovou komunikaci. Hasiči měli výhodu, že mezi sebou komunikovali přes vysílačku, nebo si vzájemně dávali znakové signály. Cvičení se zúčastnily dvě jednotky profesionálních a sedm jednotek dobrovolných hasičů.